راهنمای خرید پاور مناسب ، نکات مهم در هنگام خرید منبع تغذیه

راهنمای خرید پاور مناسب ، نکات مهم در هنگام خرید منبع تغذیه

پاور چیست؟

منبع تغذیه یا پاور کامپیوتر جز قطعاتی از کامپیوتر می باشد و مانند مادر برد، رم و دیگر قطعات نقش اصلی ایجاد می نماید به همین دلیل از اهمیت بالایی برخوردار است ولی برخی افراد پس از خرید یک رم بسیار قوی یک کارت گرافیک با کیفیت، برای صرف جویی اقدام به خرید پاور هایی با قیمت ارزان می کنند  در صورتی که این کار بسیار نادرستیت همانطور که برای خرید قطعات دیگر کیفیت خوبی در نظر می گیرید پاور کامپیوتر را نیز باید همسطح و حتی قوی تر از آن ها انتخاب نمایید تا توان برق رسانی  به اجزای سیستم را داشته باشد.

پاور برای قطعات کامپیوتری حکم بنزین برای قطعات ماشین را دارد بدون توان تولیدی توسط پاور، فعالیت قطعات غیر ممکن می باشد. استفاده از پاور مناسب برای قطعات، باعث عملکرد بهتر و افزایش طول عمر قطعات و کاهش میزان انرژی مصرفی دستگاه می شود.

مطمئناً انتخاب پاور قدرتمند تر نیاز به صرف هزینه بیشتری دارد بنابراین یکی از روش هایی که به کاربران پیشنهاد می شوو و افراد زیادی از آن بهره می برند خرید پاور ها استوک می باشد.

پاور یا منبع تغذیه یا PSU مخفف عبارت Power Supply Unit یکی از سخت افزار های داخل کیس کامپیوتر می باشد که نقش بسیار مهم تامین برق تمامی قطعات کامپیوتر را ایفا می نماید. این قطعه جریان AC متناوب با ولتاژ 220 ولت را توسط فرآیند داخلی به جریان  مستقیم DC مورد نیاز دیگر قطعات با ولتاژ کمتر تبدیل می نماید.

نحوه محاسبه ولتاژ مورد نیاز سیستم برای خرید پاور

پاور ها بر اساس میزان ولتاژ برحسب وات دسته بندی می شوند. برای پی بردن به نوع پاور مورد نیاز سیستم خود، توان مصرفی و مورد نیاز تمامی قطعات موجود در کیس را باهم (ولتاژ مورد نیاز هر قطعه بر روی برچسب مشخصات آن درج شده) جمع نموده و پاور مناسبی با ولتاژ بیش از عدد بدست آمده و حتی برای بازدهی بیشتر دو برابر آن تهیه نمایید.

برای محاسبه مجموع توان مورد نیاز قطعات داخلی کامپیوتر می توانید از دو روش بهره بگیرید. به صورت دستی و از طریق جمع نمودن توان های مورد نیاز قطعات و یا از طریق ماشین حساب های آنلاین محاسبه توان موجود در سایت ها استفاده نمایید در این سایت ها با مشخص نمودن تعداد و نوع و مدل قطعات موجود در کیس در انتها پاور مورد نیاز شما را معرفی می نماید.

یکی از ماشین حساب های تعیین توان مورد نیاز، شرکت Outervision می باشد که با دریافت اطلاعات دقیق نتیجه دقیقی در اختیار شما قرار می دهد.

علت انتخاب پاوری قوی تر

همانطور که در بالا بیان کردیم بهتر است پاوری که انتخاب می نمایید حداقل 20 درصد و حداکثر دو برابر از توان مورد نیاز قطعات انتخاب شود. با انجام این کار در صورت آپدیت قطعات و افزایش قدرت مورد نیاز، پاور همچنان توان پشتیبانی از قطعه مورد نظر را خواهد داشت و همچنین در شرایطی که میزان برق مورد نیاز قطعات، برای فعالیت ها پیچیده و سخت بیشتر شد، پاور برای تامین این میزان ولتاژ بیشتر تحت فشار قرار نخواهد گرفت و افت ولتاژ و مواردی نظیر آن باعث کاهش کارایی و خرابی قطعات نخواهند شد.

میزان مصرف برق

برخی بر این باورند که در صورت انتخاب پاوری قوی تر از میزان مصرف قطعات، میزان برق مصرفی افزایش می یابد و هزینه بالاتری برای برق باید پرداخت کنند به همین دلیل در هنگام خرید به دنبال پاور هایی با ولتاژ کم هستند. اما این باور کاملاً  غلط می باشد. میزان برق مصرفی متناسب با میزان مجموع ولتاژ مورد نیاز قطعات می باشد اگر این میزان 400 وات باشد چه از یک پاور 500 واتی استفاده نمایید چه یک پاور 1000 واتی میزان مصرف برق همان 400 وات می باشد و پاور قوی تر در ثانیه های فعالیت 1000 وات برق مصرف نمی کند.

رعایت تناسب کانکتورها

یک دیگر از مواردی که در هنگام خرید پاور می بایست به آن توجه نمایید، تناسب تعداد و نوع کانکتورها می باشد.

تمامی قطعات درون کیس برای انجام فعالیت خود نیاز به برق دارند که برق مورد نیاز خود را از پاور دریافت می نمایند. برخی از این قطعات به صورت مستقیم و بی واسطه و برخی با واسطه. قطعاتی که بی واسطه هستند، برق را از پاور از طریق سوکت هایی دریافت می کنند، تناسب سوکت های پاور با کانکتور های برق اجزایی نظیر مادربرد و کارت گرافیک بسیار مهم می باشد زیرا استفاده از کانکتور های تبدیل غیر استاندارد خطراتی را برای قطعات به دنبال دارند و نویز را افزایش می دهند.

خرید پاور استوک

پاور های استوک به شما این امکان را می دهند که با صرف هزینه کمتر از تمامی موارد ذکر شده بهره مند باشید. شاید برای برخی افراد، خرید پاوری با توان حداقل 20 درصد بیشتر از توان مصرفی سیستم به دلیل افزایش هزینه کمی سخت باشد و شخص برای بهره مندی از مواردی  مانند حفظ سلامت قطعات در زمان انجام کار های سخت، امکان آپدیت قطعات سیستم بدون نیاز به تعویض پاور، و راندمان بالا و بهبود سرعت عملکرد سیستم نیز قصد خرید پاوری بهره مند از ولتاژی بیش از ولتاژ مورد نیاز سیستم باشد. در این حالت خرید پاور های استوک بهترین گذینه می باشند.

تمامی قطعات موجود در فروشگاه آی آر تعمیر برای تضمین سلامت و آسودگی شما مشتری عزیز و اطمینان یافتن شما از سلامت کالای استوک با گرانتی 6 ماه عرضه خواهد شد. با آسودگی خیال به بخش فروشگاه سایت ما رفته و پاور مورد نیاز خود را انتخاب و خریداری نمایید.

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *