Skip to content
رفع مشکل شناسایی نشدن دی وی دی و سی دی

رفع مشکل شناسایی نشدن دی وی دی و سی دی

با وجود اینکه با معرفی تکنولوژی فلش مموری دیگر سی دی و دی وی دی ها از دایره توجه کاربران خارج شدند و فلش مموری ها جای آن ها را گرفتند ولی هنوز عده ای از کاربران از CD و DVD استفاده می کنند.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که سی دی یا دی وی دی داشته باشید و پس از مدت ها به سراغ آن بروید ولی با مشکل عدم شناسایی آن ها و به اصطلاح خوانده نشدن CD و DVD  رو به رو شدید و قادر به اجرای آن نشدید در این مقاله با روش های رفع این مشکل در لپ تاپ و کامپیوتر آشنا می شویم.

سالم بودن سی دی و عدم داشتن خش

در ابتدا اولین کاری که برای رفع مشکل عدم شناسایی DVD و CD می بایست انجام دهید، بررسی سالم بودن حلقه، یعنی نبود خط و خش و شکستگی بر روی حلقه است.

اگر خش چندان بزرگ نبود CD یا DVD را با دستمال تمیز نمایید ولی اگر پخش نشد و یا چرخش امکان پذیر نبود راه های دیگر را امتحان نمایید زیرا ممکن است باعث ایجاد مشکلات بزرگ دیگر شود.

تمیز نمودن لنز DVD رایتر

یکی از روش های که حلال بسیاری از مشکلات عدم شناسایی دی وی دی رایتر می باشد، تمیز نمودن دائمی لنز است. روی لنز دی وی دی رایتر به مرور، به دلیل قرار گرفتن در معرض گرد و غبار، خاک می نشیند. آن را به وسیله یک پارچه نرم آغشته به الکل یا آب مقطر با دقت و به آرامی تمیز نمایید. زیرا انجام حرکات سفت و با عجله باعث خش افتادن بر روی لنز می شود. روش گفته شده را انجام دهید و دیسک را در دستگاه قرار داده و بررسی نمایید مشکل رفع شده است یا خیر.

پس از بررسی و رفع مشکلات سخت افزاری و نبود و یا رفع مشکل می بایست مشکل دی وی دی رام در ویندوز را بررسی کنیم.

آپدیت درایو نوری

بر روی This PC  یا My Computer  کلیک راست نمایید و از داخل منو Manege را انتخاب کرد سپس در صفحه جدید Device Manger را انتخاب نمایید.

سپس DVD/CD-ROM drives را باز کنید و  بر روی درایو نوری کلیک راست کرده و گزینه اول یعنی Update Driver را انتخاب کنید.

حذف درایو های مجازی

یکی دیگر از دلایلی که ممکن است باعث عدم شناسایی دی وی دی در لپ تاپ شود وجود نرم افزار های مجازی مانند Daemon Tools و PowerISO و ISO Recorder و…در کامپیوتر یا لپ تاپ شماست به بخش Control Panel بروید و از بخش Programs نرم افزار های درایو مجازی را حذف نمایید سپس بررسی کنید مشکل شناسایی نشدن دی وی دی و سی دی رفع شده است یا خیر.

خرید سیستم گیم نت | خرید سیستم کافی نت
فروش قطعات دست دوم | فروش قطعات دست دوم اصفهان
تعمیر مانیتور | تعمیر ماینتور در اصفهان

بخش نظرات 

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *