مانیتور ، خرابی های مانیتور

مانیتور ، خرابی های مانیتور

مانیتور یا صفحه نمایش متداول ترین دستگاه خروجی می باشد و داده های ورودی بعد از پردازش مورد نظر کاربر، از طریق آن نمایش داده می شود که باتوجه به ظاهر، به نظر می رسد دارای سیستم ساده باشد ولی  مانیتور ها دارای سیستم پیچیده و قطعات حساس و آسیب پذیری می باشد. در این مقاله به معرفی تعدادی از خرابی های رایج مانیتور می پردازیم.

روشن نشدن صفحه مانیتور

اگر پس از زدن دکمه پاور و روشن نمودن سیستم تصویری در صفحه نمایش مشاهده نکردید، ابتدا از متصل بودن کابل تصویر به کیس و مانیتور اطمینان حاصل نمایید. اگر متصل بود، سالم بودن کابل را نیز بررسی کنید به این منظور کابل دیگری متصل کنید و بررسی کنید تصویر نمایش داده می شود یا خیر.

اگر باز هم تصویر نمایش داده نشد مشکل از پاور مانیتور می باشد و پس از تعمیر پاور مانیتور میتوانید از مانیتور خود استفاده کنید.

پیکسل مرده و پیکسل گیر کرده

اگر پس از زدن دکمه پاور و روشن نمودن سیستم تصویری در صفحه نمایش مشاهده نکردید، ابتدا کابل اتصال مانیتور به کیس  را  چک نمایید اگر متصل بود از سالم بودن کابل نیز اطمینان حاصل نمایید به این منظور کابل دیگری متصل کنید و بررسی کنید تصویر نمایش داده می شود یا خیر.

اگر باز هم تصویر نمایش داده نشد مشکل از پاور مانیتور می باشد و پس از تعمیر پاور مانیتور میتوانید از مانیتور خود استفاده کنید.

خطوط افقی و عمودی

اگر این مشکل  با چک کردن کابل ها رفع نشد  مشکل از اصلی ترین و گرانترین قطعه مانیتور یعنی پنل می باشد و می بایست آن را تعویض نمود.

پرش تصویر و سوسو زدن

کابل تصویر را هم  در مانیتور و هم در کیس چک کنید. اتصال و سلامت کابل برق را نیز بررسی نمایید اگر همه چیز عادی  بود ممکن است این مشکل به خاطر انتخاب نادرست رفریش ریت می باشد

تعداد دفعات نوسازی تصاویر صفحه نمایش را رفرش ریت می گویند که انتخاب نادرست آن باعث ایجاد پرش ولرزش تصویر می شود.

صدای وز وز

علت ایجاد صدای وز وز در مانیتور اشکال در بلک لایت یا همان نور پس زمینه می باشد. که اغلب در مدل های قدیمی به علت وجود لوله های فلوئورسنت اتفاق می افتد. و در مدل های LED که لوله فلوئورسنت وجود ندارد این صدا ناشی از برق رسانی نا منظم  می باشد. با کم و زیاد نمودن نور صفحه میتوان باعث قطع موقتی صدای وز وز شد ولی می بایست برای رفع مشکل را مراکز تعمیرات تخصصی مانیتور مراجعه نمایید.

برد مانیتور

برد مانیتور به منزله قلب آن می باشد و خرابی آن باعث مشکل در قسمت های دیگر آن نیز می شود و هزینه این قطعه و تعویض آن زیاد می باشد

 به همین دلیل توصیه می شود با مشاهده علائم زیر و پس از چک نمودن کابل تصویر و برق  سریعا مانیتور خود را تعمیر ببرید

خاموش و روشن شدن ناگهانی مانیتور اگر پاور مشکلی نداشته باشد مربوط به پنل مانیتور می باشد.

رفت و برگشت تصویر

شنیدن صدایی ضعیف از داخل مانیتور در زمان روشن و بودن و هم در زمان خاموش بودن و اتصال به برق

که  به علت خرابی و نشتی خازن های ضربه گیر و خرابی دیود و ترانزیستور که (باعث اتصال کوتاه می شوند) به ترانس فشار زیادی وارد می شود و از خود صدایی انتشار می دهد.

مشکلات شکستگی صفحه نمایش پیکسل های سوخته و آبخوردگی تنها با تعویض پنل برطرف می شوند

پاور مانیتور

پاور وظیفه تامین انرژی مین برد را برعهده دارد، این قطعه یکی از مهم ترین قطعات داخلی مانیتور محسوب می شود و اولین قطعه ای ست که توسط تعمیرکار بررسی می شود به دلیل همین  رخ دادن خطایی هر چند کوچک باعث از بین رفتن پنل و حتی مانیتور خواهید شد .

پس انجام این کار حیاتی را به متخصصان مجرب و کار آزموده گروه مهندسی لعل فام بسپارید.

گروه مهندسی لعل فام با تکیه بر دانش و تخصص کادر خود با ارائه خدمات با کیفیت در زمینه تعمیرات انواع مانتیور های خانگی و صنعتی ، تعویض قطعات مانیتور، فعالیت می کند. دیگر نگران مشکلات به وجود آمده برای مانتیوv خود نباشید کافیست با ما در تماس باشید تا در اسرع وقت مشکل قطعه شما عیب یابی و برطرف گردد.

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *