هارد و انواع خرابی ها آن ، بازیابی اطلاعات هارد

هارد و انواع خرابی ها آن

یکی از سخت افزار های اصلی هر کامپیوتر و بزرگترین حافظه ذخیره سازی دائمی آن می باشد. که اطلاعاتی که شما قصد ذخیره نمودن آن را دارید مثلاً عکس و فیلم و فایل های متنی و صوتی به صورت دستور باینری به CPU فرستاده می شود و پس از تبدیل به کد های باینری (صفر و یک) بر روی هارد ذخیره می شوند.

هارد ها از جنبه نوع اتصال به دو دسته اکسترنال (خارجی) و اینترنال (داخلی) تقسیم می شوند. هارد های اینترنال در کامپیوتر ها و لپ تاپ ها استفاده می شود. قطعات داخلی هردو یکسان است ولی نحوه اتصال آنها فرق دارد.

علیرغم عقیده همگان مبنی بر عدم خرابی هارد دیسک، هارد دیسک ها دچار خرابی و عدم کارکرد می شوند که این اتفاق باعث از دست رفتن همیشگی اطلاعات می شوند.

انواع خرابی های هارد

وارد شدن ضربه به هارد

شایع ترین خرابی های فیزیکی وارد شدن ضربه به هارد دیسک می باشد، هارد دیسک در هنگام روشن بودن هارد، به دلیل دارا بودن قطعات متحرک ظریف و حساس با ضربه و تکان های کوچک دچار مشکل می شود و از ادامه فعالیت باز می ماند.

برای جلوگیری از پیش آمدن خرابی های بالا، از بیرون آوردن هارد از داخل کیس خودداری نمایید. هنگام جابه جایی هارد بسیار آهسته عمل نمایید. و در هنگام روشن بودن از جابه جایی لپ تاپ خودداری نمایید.  وهارد ها اکسترنال را نیز به آرامی حمل و نقل کنید.

توجه داشته باشید جهت جلوگیری از آسیب بیشتر، هارد ضربه خورده را به هیچ وجه به کامپیوتر وصل نکنید.

گرمای بیش از حد

گرمای زیاد باعث از کار افتادن هارد می شود. هارد نیز مانند دیگر قطعات تحمل درجه ی حرارت خاصی را دارد.

برای جلوگیری از خراب شدن هارد اطمینان حاصل نمایید که هوا به راحتی داخل کیس جریان داشته باشد چک کنید منافذ عبور و خروج هوا را عاری از هر گونه گرد و غبار باشد. و مورد لپ تاپ از قرار دادن آن بر روی فرش یا جایی که هوا قادر به عبور نباشد خودداری نمایید، و اگر می خواهید زمان زیادی از لپ تاپ خود استفاده کنید، از کول پد (Coolpad) فن خارجی استفاده نمایید.

قطعی و نوسانات برق

قطع و وصل ناگهانی و نوسانات جریان برق ممکن است باعث سوختن و خرابی هارد اینترنال شود برای جلوگیری از این اتفاق از محافظ برق استفاده نمایید.

و همچنین هنگام جداسازی هارد اکسترنال از سیستم از حالت سافت ریمو (Soft Remove) استفاده نمایید.

خرابی هد و موتور و برد هارد

از دیگر مشکلاتی که برای هارد ممکن است پیش آید، خراب شدن گیرکردن و خراشیدگی هد می باشد که نشانه این مشکل صدای تق تق هارد است. هد وظیفه خواندن و نوشتن اطلاعات را بر روی هارد برعهده دارد دشمن اصلی این قطعه، گرد و غبار است.

مشکل دیگر خرابی اسپیدل موتور هارد است در این صورت هارد دیگر قادر به چرخیدن نیست هر دو این مشکل با تعویض قطعه آسیب دیده در محیطی مخصوص و عاری از هرگونه گرد و غبار به نام کلین روم و با  تجهیزات تخصصی حل خواهد شد این کار جهت بازیابی اطلاعات انجام می شود، بنابراین اطلاعات از دست نخواهد رفت و پس از تعویض در دسترس خواهد بود.

برد هارد نیز در صورت خرابی و سوختن قابل تعویض می باشد. این نکته را توجه داشته باشید برد هارد را حتی در صورت شکستن دور نیاندازید زیرا ممکن است در هنگام بازیابی اطلاعات به آن نیاز باشد.

بدسکتوری

همانطور که گفته شد هد وظیفه ی خواندن و نوشتن اطلاعات را بر روی سکتور را بر عهده دارد بد سکتور اصطلاحی ست که سکتور نتواند در هنگام کار وظیفه اش را به درستی انجام دهد.

خرابی فریم ور هارد

خرابی فریم ور و بدسکتور باعث کند شدن هارد و دیتکت نشدن . بدسکتوری آن می شود. برای رفع این مشکل از فرایند اصلاح  ماژول استفاده می شود.

خرابی های دیگر هارد

در این مقاله به برخی از خرابی های هارد پرداختیم موارد زیر از جمله مشکلات احتمالی ستکه ممکن است برای هارد اتفاق بیوفتد:

تماس سطح پلاتر با محافظ هارد

مشکل در چرخش پلاترها

خراب شدن و شکستن قطعات الکتریکی داخل هارد

کج شدن پلاتر

بالا نیامدن هارد دیسک یا عدم روشن شدن

روشن شدن هارد و عدم نمایش ظرفیت درست

روشن شدن هارد و عدم نمایش اطلاعات

روشن  شدن هارد و عدم شناسایی توسط مادربورد

از دست رفتن اطلاعات

ویروسی شدن هارد

گاهی حملات ویروسی به هارد سبب پاک شدن اطلاعات شخصی شما می شود .در صورت رخ دادن همچین مشکلی امکان بازیابی اطلاعات وجود دارد ولی در برخی مواقع ویروس باعث ایجاد پیغام فرمت می شود که اگر دستور فرمت صادر شود دیگر امکان بازیابی اطلاعات هارد وجود ندارد در صورت مشاهده چنین پیغامی آن را کنسل نمایید.

به منظور جلوگیری از،  از دست رفتن اطلاعات در صورت بروز چنین مشکلی کار را به متخصص بسپارید.

برای جلوگیری از ویروسی شدن هارد نرم افزار ویروس کش بر کامپیوتر خود نصب نمایید و آن رت بروز نگه دارد و هرچند وقت یکبار سیستم عامل خود راتوسط آن اسکن نمایید.

حذف پارتیشن هارد

این اتفاق معمولاً سهوی و به علت خطای کاربرو یا خرابی پارتیشن اتفاق می افتد که اطلاعات حذف شده پارتیشن قابل بازیابی خواهد بود.

اطلاعات به روش های دیگر مانند : ناپدید شدن ناگهانی، خرابی فایل؛ قفل شدن اطلاعات و… نیز ممکن است از سیستم حذف و یا غیر قابل دسترسی شوند. شما می توانید با اعتماد به گروه آی آر تعمیر می توانید اطلاعات خود را بازیابی نمایید.

آیا نرم افزار های موجود می توانند اطلاعات پاک شده را بازیابی نمایند؟

نرم افزار های زیادی در زمینه ی بازیابی اطلاعات هارد وجود دارد و امکان بازیابی اطلاعات با آن ها وجود دارد اما اگر اطلاعات پاک شده شما، اطلاعات مهمی هستند، توصیه می شود این کار را به افراد با تجربه و دارای دانش بازیابی بسپارید.

زیرا بازیابی اطلاعات با توجه به نوع آسیب وارد شده به هارد پیچیده تر و امری مشکل تر می شود و در برخی مواقع نیاز به دستگاه های پیشرفته ضروری ست.

توصیه می شود در صورت بروز هر یک از این مشکلات، اقدام به انجام روش های گفته شده در اینترنت ننمایید؛ زیرا انجام روش های خودسرانه و بدون دانش باعث از دست رفتن اطلاعات به صورت غیر قابل بازیابی می شود و باید با هارد و اطلاعات خود خدافظی کنید.

گروه مهندسی لعل فام

پیشنهاد می شود برای رفع مشکلات به وجود آمده کار را به متخصصان این حوزه بسپارید. تعمیر هارد یکی از تخصصی ترین و حساس ترین نوع تعمیرات سخت افزار است که اگر توسط افراد کم تجربه انجام شود ممکن است باعث از دست رفتن تمامی محتوای شود.

گروه مهندسی لعل فام به صورت کاملاً تخصصی و توسط کارشناسان خبره و با استفاده از تجهیزات پیشرفته و به روز به تعمیر هارد های آسیب دیده می پردازد و در زمینه ی بازیابی اطلاعات هارد با دارا بودن دستگاههای پیشرفته اطلاعات پاک شده شما مانند عکس، فیلم، اطلاعات حسابداری، ورد، و… را با بیش از 90 درصد موفقیت بازیابی می کند.

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *