هک جدید اندروید ؛ باگ امنیتی سیستم عامل اندروید

هک جدید اندروید ؛ باگ امنیتی سیستم عامل اندروید

بنابر گزارشات و پژوهشات جمعی متشکل از ، محققان امنیتی (ZDNet) و تیم متخصصان گوگل (Project Zero) آسیب امنیتی در اندروید، که سبب سهولت دستیابی هکر ها به روت می شود و به آنها امکان دسترسی کامل به اطلاعات  حداقل 18 تلفن هوشمند از جمله تلفن های هوشمند پیکسل خود را می دهد، را کشف کرده اند این مشکل بر برند هایی نظیر سامسونگ و هواوی نیز تاثیر داشته است.

بنابر گزارش رسانه ی ZDNet ، گوشی های اندورید سامسونگ نظیر گلکسی S7 و S8 و S9 گوشی های هواوی P20 ،گوگل پیکسل 1و2 مورد تهدید این آسیب قرار گرفته اند.

هکر ها از دو روش زیر برای نفوز به گوشی استفاده می کند تا به تمامی اطلاعات دستگاه های مورد تهدید دستیابی پیدا کنند.

1 _ هکر ها کاربر را از روش های گوناگون تشویق به نصب یک اپلیکشن مخرب می کند.

2 _ یا از طریق اپلیکیشنی نظیر مرورگر وب اکسپلویت دوم را نیز به کارمی گیرند تا به مقصد شوم خود دسترسی پیدا  کنند.

باتوجه به آنکه نمی توان آن را از راه دور اجرا کرد ، بنابراین می توانید با هوشیاری بودن در امان بمانید. توصیه می شود از نصب هر گونه نرم افزار های ناشناخته بر روی گوشی خود اجتناب کنید و اپلیکیشن های مورد نیاز خود را تنها از گوگل پلی استور دریافت کنید . و همچنین در بازدید از سایت ها جانب احتیاط را رعایت کنید.

استون یکی از اعضای تیم گوگل به این نتیجه رسیده که این آسیب پذیری به گروه NSO اسرائیلی مستقر در اسرائیل است که به نرم افزارهای جاسوسی خود به نام Pegasus مشهور است، و قبلا نیز در اموری این چنین دست داشته است. مربوط است ولی این شرکت این  ادعا را انکار می کند.

استون نوشت: طبق  اطلاعات اندرویدی که دریافت کردم این آسیب به گروه NSO نسبت داده می شود ظاهراً اکسپلویت توسط گروه NSO مورد استفاده قرار گرفته یا فروخته شده است.

 لیستی از تلفن های تحت تأثیر این آسیب پذیریرا در اختیارتان قرار دادیم:

Pixe 1 و Pixel 2

 Huawei P20

Xiaomi Redmi 5A

Xiaomi Redmi Note 5

Xiaomi A1

Oppo A3

Moto Z3

 Galaxy S7

Samsung Galaxy S8

Samsung Galaxy S9

تلفن های Oreo LG

حال خبر خوب این است که  در حالی که این آسیب گریبان گیر تلفن های هوشمند سری Pixel و Pixel 2 می باشد ، تلفن های هوشمند سری Pixel 3a نسبت به آن مصون هستند. گوگل برای رفع این سیستم عامل Android 3.18 ، Android 4.4 ، Android 4.9  پچ امنیتی را صادر کرد ، با این وجود ، پیکسل 2 هنوز هم مستعد آن است. گوگل برای رفع این آسیب پذیری در به روز رسانی جدیدش گوشی همراه را از این آسیب پذیری مصون میدارد.  همچنین به شرکای خود اطلاع داده است که به زودی یک نسخه امنیتی را به دستگاه های آسیب دیده منتقل می کنند.

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *