کالای استوک چیست ؟ لپ تاپ و گوشی استوک بخریم یا نه؟

کالای استوک چیست ؟ لپ تاپ و گوشی استوک بخریم یا نه؟

Stock در زبان اگلیسی به معنای موجودی یعنی کالاهای موجود در انبار می باشد ولی از کلمه استوک در زبان فارسی به معنی کالا و جنس دست دوم استفاده می شود. خرید و فروش گوشی آیفون و لپ تاپ به عنوان کالای استوک در ایران بیشتر رواج یافته است.

در کشورهای آمریکایی و اروپایی با توجه به قانون دستگاه های اداری پس از گذشت زمان تقریباً کوتاهی و در عین حال استفاده اصولی، به صورت عمده به عنوان کالای استوک به فروش گذاشته می شوند و دستگاه های نو جایگزین آنها خواهند شد این دستگاه ها به دلیل نظارت افراد متخصص بر شیوه استفاده از آن ها و انجام تعمیر در صورت بروز مشکل، از سلامت کافی برخوردارند ونیز کارکرد مناسبی دارند فرسوده و نیستند.

و یا با اجرای طرح جلب رضایت مشتری در فروشگاه ها، مشتریان می تواندد تا 30 روز پس از خرید کالا در صورت عدم رضایت و یا هر دلیل دیگری کالا را پس دهند در صورت تمایل پول خود را دریافت کنند و یا به اندازه آن کالا دیگر خریداری نماییند. این کالا ها به دلیل مرجوعی و خارج شدن از بسته بندی کارخانه به عنوان کالای استوک شناخته می شوند و به انبار فرستاده می شود و در درجه های A,B,C   با توجه به وضعیت کالا درجه بندی شده و به صورت عمده با هزینه کمتر به عنوان کالای استوک فروخته می شوند.

در کل این لوازم الکتریکی که به صورت عمده از کشورهای اروپایی و آمریکا به کشور وارد می شود به نام استوک با هزینه  کمتر به فروش می رسد که قیمت آن به مراتب خیلی کمتر از مدل نو می باشد.

ولی در ایران به اشتباه کالا های کارکرده و دست دوم را که وضعیت مناسبی ندارند را نیز به عنوان استوک فروش می سانند که باعث وارد شدن ضرر به شخص خریدار می شود مثلاً گوشی آیفون دست به دست می چرخد در صورتی که گوشی دست دوم محسوب می شود نه استوک !

مزایای کالای استوک

مهم ترین مزیت کالا های استوک پرداخت هزینه کمتر نسبت به مدل نو آن ها می باشد. در بسیاری از کالا ها تفاوت قیمت کالای استوک نسبت به مدل نو کالا ها دو تا سه برابر کمتر می باشد.

معایب کالای استوک

این کالا ها دارای گارانتی یا ضمانت نامه نیستند

می توان سر انجام نتیجه گرفت اگر مشکل مالی برای خرید محصول مورد نظر را ندارد پیشنهاد می کنیم  که محصول نو تهیه نمایید تا خیالتان از بابت خرابی و مشکلات احتمالی  راحت باشد. ولی اگر استطاعت برداخت هزینه های بالا را ندارید سراغ محصولات استوک بروید ولی در هنگام خرید تمامی جوانب را بسنجید و دقت بالایی داشته باشید.

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *