گرافیک هایی سری جدید 5000 شرکت AMD

گرافیک هایی سری جدید 5000 شرکت AMD

ورود سری جدید گرافیک های شرکت AMD باعث ایجاد تحول عظیمی در بازار گیم و گیمر ها شد . از جمله تراشه های سری 5000 کمپانی AMD گرافیک RX 5700 و RX 5700 XT می باشد که اولین کارت های گرافیک با ریز معماری 7 نانو متری است این دو کارت گرافیک در مقابل مبارزه و رقابت بزرگی با دو گرافیک RTX 2060 و RTX 2070 super شرکت  قدرتمند انودیا قرار گرفته اند و از لحاظ کیفیت قابلیت رقابت با این گرافیک ها را دارند همچنین این شرکت برای پیروزی و قرارگیری در صدر این رقابت گرافیک های خود را با قیمت کمتری عرضه نموده است نمود که بسیار سود بزرگی برای گیمر ها می باشد که کارت گرافیکی با کیفیت گرافیک های شرکت معروف انودیا و با هزینه کمتر تهیه نماییند. همچنین شرکت انودیا پس از حضور این کارت گرافیک های شرکت AMD از قیمت های خود کاسته است.

مشخصات گرافیک RX 5700

گرافیک RX 5700 گرافیکی با معماری ۷ نانومتری TSMC می باشد که از تعداد 2304 هسته پردازشی، 36 واحد پردازش، حداکثر کلاک ۱۹۰۵ مگاهرتز و قدرت پردازش 7.95 ترافلاپس (TFLOPS) برخوردار است.

دارای فرکانس پایه 1465MHz ، فرکانس بوست 1725MHz و ساعت بازی 1625MHz است. این گرافیک مجهز به ظرفیت حافظه VRAM 8 گیگابایتی GDDR6 و پهنای BUS حافظه ۲۵۶ بیت است و از ۳۴۹ دلار شروع می شود. RX 5700 در برابر NVIDIA RTX 2060 که 349 دلار قیمت دارد رقابت خواهد کرد.

مشخصات گرافیک RX 5700 XT

گرافیک XT RX 5700 گرافیکی با معماری ۷ نانومتری TSMC می باشد که از تعداد ۲۵۶۰ هسته پردازشی،  40واحد پردازش، حداکثر کلاک ۱۹۰۵ مگاهرتز و قدرت پردازش ۹.۷۵ ترافلاپس (TFLOPS) برخوردار است.

دارای فرکانس پایه ۱۶۰۵MHz ، فرکانس بوست ۱۹۰۵MHz و ساعت بازی 1755MHz است. این گرافیک مجهز به ظرفیت حافظه VRAM 8 گیگابایتی GDDR6 و پهنای BUS حافظه ۲۵۶ بیت است و از ۳9۹ دلار شروع می شود. RX 5700 در برابر RTX 2060 super  که 400دلار قیمت دارد رقابت خواهد کرد.

مقایسه گرافیک XT RX 5700 با RTX 2060 super

در جدول زیر این دو کارت گرافیک از لحاظ ساختاری بایک دیگر مقایسه شده اند و شما شاهد شباهت ها و تفاوت های آن ها خواهید بود.

به دلیل تفاوت معماری ساخت این دوگرافیک مقایسه این دوبسیار کار مشکلی می باشد اما با مقایسه ویژگی های تصویری به بررسی آن ها می پردازیم. در بررسی های انجام گرفته و با آزمودن و مقایسه نمودن این دو گرافیک در شرایط و بازی یکسان برتری RX 5700 XT  در بسیاری از بازی ها برتری خود را اثبات می نماید و در برخی از بازی ها نیز پابه پا خود پیش رفته و در تعداد کمی از رقیب خود جا می ماند این محصول از نرخ فریم بالایی در بسیاری از بازی ها دارد و قیمت مناسب تری نیز نسبت به محصول رقیب شرکت انودیا ارائه می دهد.  ولی در کل محصول AMD پیروز است به دلیل آنکه در اکثر بنچمارک های ثبت شده در وب سایت های معتبر محصول (RX 5700 XT) شرکت AMD تفاوت هایی با نسخه شرکت انودیا دارد و همین تفاوت ها و قیمت کمتر، سبب برتری آن بر رقیب خود شده است.

ولی در برخی موارد نظیر پشتیبانی از ویژگی جذاب Ray Tracing (فناوری رهگیری پرتو نور) و Deep Learning Super Sampling یا به مخفف DLSS به معنای نمونه برداری با کمک هوش مصنوعی برای رساندن وضوح بازی به بالاترین حد و باعث هموار تر شدن لبه های اشیا و محیط در بازی می شود و علاوه بر ارائه کیفیت تصاویر با انجام نمونه برداری توسط هوش مصنوعی موجب برداشتن فشار وارد بر گرافیک و افزایش بازده آن می شود. این ویژگی موجب رندر کردن سایه ها، و پردازش نور بهتر و افزایش کیفیت بصری بازی می شود که گرافیک RX 5700 XT از این دو ویژگی و مزایای آن بهره مند نمی باشد بنابراین بازی هایی که قابلیت پشتیبانی از این دو ویژگی را دارند با اجرای گرافیک شرکت انودیا لذت بخش تر خواهند بود. در عین حال RX 5700 XT برای افزایش کیفیت بصری بازی ها و رقابت با این ویژگی های انودیا از فناوری Fidelity FX استفاده می کند که باز هم در مقایسه با قابلیت DLSS در رده پایین تری قرار میگیرد ولی دچار نقص نیز نمی باشد.

در آخر تصمیم با شماست گرافیک RX 5700 XT دارای نرخ فریم بیشتر در بسیاری از بازی ها را به علاوه هزینه و قیمت کمتر را انتخاب نمایید و یا گرافیک RTX 2060 Super را با پشتیبانی از دو ویژگی Ray Tracing و DLSS با مصرف انرژی پایین تر .

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *