2 روش تغییر و مدیریت تنظیمات اجازه دسترسی برنامه ها در اندروید

2 روش تغییر و مدیریت تنظیمات اجازه دسترسی برنامه ها در اندروید

تمامی برنامه ها نصب شده توسط کاربر با توجه به وظیفه و کاربرد خود نیاز به دسترسی داشتن به بخش هایی از تلفن همراه را دارند. برنامه بدون تایید شما امکان دسترسی به بخش های گوشی را نخواهند داشت و به دلیل دسترسی به گوشی شخصی موضوعی مهم و امنیتی می باشد و درصورتی که شما برای بار اول پس از نصب برنامه مایل به دسترسی برنامه به بخشی از گوشی مثلاً گالری خود نباشید هنگام مشاهده پیام دسترسی گزینه Deny و در صورت موافقت با دسترسی گزینه Allow را انتخاب نمایید در اندروید های پایین تر از 6 با تعیین این دسترسی ها در ابتدای نصب برنامه دیگر قابلیت تغییر آن امکان ندارد ولی از اندروید 6 به بالا می توانید از طریق مراجعه به تنظیمات گوشی مجوز های دسترسی صادر شده را لغو و یا مجوز جدیدی صادر کرد.

با ما همراه باشید تا با روش تغییر مجوز دسترسی برنامه ها در اندروید را به شما آموزش دهیم.

ابتدا بهتر است با برخی از مجوز های مهم و پرکاربرد تر آشنا شوید.

Phone : دسترسی برنامه به برقراری تماس و شماره تلفن ها و…

SMS : دسترسی برنامه به دریافت و ارسال اس ام اس

Location : دسترسی برنامه به موقعیت مکانی که در آن واقع هستید یا GPS

Camera : دسترسی به دوربین گوشی، گرفتن عکس و ویدیو

Wi-Fi : دسترسی برنامه به وای فای و داده های شبکه

هر برنامه ای به هنگام نصب لیست مجوز های دسترسی برنامه های مورد نیازش را نمایش می دهد .

و اولین باری که برنامه را اجرا می کنید لازم است دسترسی ها را تایید یا رد نمایید توجه داشته باشید در اندروید های زیر 6 با تایید یا رد مجوز دسترسی به قسمت های برنامه دیگر امکان ویرایش آن وجود نخواهد داشت.

اما به دلیل مشکلاتی که کاربران گوشی های اندروید در زمینه مجوز ها و دسترسی برنامه ای به بخش های غیر مورد نیاز داشتند و عدم تغییر دسترسی ها  موضوعی با اهمیت و امنیتی محسوب می شد این مشکل در نسخه اندروید 6 برطرف شد و برنامه هنگام نصب دسترسی ها را به صورت اجباری کسب نمی کند و زمانی که به بخش مورد نظر نیاز داشت از کاربر سوال می کند که مجوز دسترسی را تایید یا رد می کند. با برطرف شدن این مشکل در اندروید 6 کاربر قادر به ویرایش دسترسی های برنامه ها می باشد و با توجه به در نظر گرفتن امنیت و نیاز دسترسی به بخشی را برای برنامه نصب شده مسدود یا فعال نماید در ادامه روش ویرایش دسترسی ها را  برای شما همراهان گرامی آموزش خواهیم داد.

روش ویرایش دسترسی ها در اندروید 6 به بالا

در ابتدا به تنظیمات یا Setting  گوشی مراجعه نمایید. سپس از منوی تنظیمات به بخش برنامه ها یا Apps یا Apps & Notifications وارد شوید. این گزینه ممکن است در مدل های مختلف متفاوت باشد سپس گزینه App permissions یا permissions را جستجو کنید وارد آن شوید.

سپس سرویس مورد نظر که قصد دارید مشاهده نمایید چه برنامه هایی قادر به استفاده از آن هستند را انتخاب نمایید مثلاً دوربین (Camera) یا  موقعیت مکانی (Location) .

لیستی از برنامه هایی که قادر به استفاده از آن سرویس هستند نمایش داده می شود در کنار هر برنامه یک سوئیچ موجود می باشد که از طریق خاموش و روشن نمودن آن، می توانید دسترسی برنامه را به آن سرویس محدود یا تایید نمایید.

روش ویرایش دسترسی ها در اندروید 6 به بالا

برای روش دوم مدیریت نمودن مجوز های برنامه ها در اندروید به تنظیمات یا همان Setting مراجعه نمایید. سپس از منو تنظیمات گزینه App را برگزینید. لیستی از برنامه های موجود در گوشی تلفن همراه شما نمایش داده می شود.

برنامه ای که قصد چک نمودن دسترسی آن را دارید انتخاب نمایید سپس در تنظیمات مربوط به همان برنامه بخش Permissions را جستجو نمایید در این بخش لیستی از سرویس های موجود تلفن همراه را مشاهده خواهید کرد با خاموش و یا روشن نمودن سوئیچ کنار هر سرویس مجوز دسترسی آن برنامه لغو یا تایید نمایید.

روش ویرایش دسترسی ها در اندروید 6 به بالا

یکی دیگر از روش های مدیریت مجوز برنامه های اندروید نصب برنامه MoboClean می باشد این برنامه احتیاجی به روت ندارد برنامه را دانلود و نصب نمایید.پس از اولین اجرا برنامه بر روی گوشی همراه، پیغامی مبنی بر بررسی مجوز برنامه ها نصب شده بر روی دستگاه را مشاهده می نمایید که با انتخاب نمودن گزینه Agree اجازه انجام این کار را صادر خواهید نمود. سپس به صفحه اصلی برنامه بازگردید.

بر روی دایره وسط صفحه با عنوان Purify کلیک نمایید و سپس گزینه Next را بزنید.

پس از انجام فرآیند جستجو لیستی از برنامه های استفاده کننده از سرویس های مختلف را مشاهده خواهید کرد. برنامه ای که قصد محدود کردن دسترسی آن را دارید را انتخاب نمایید و روی دکمه Purify کلیک نمایید.

MoboClean یک کپی از برنامه ای که قصد محدود نمودن دسترسی آن را دارید تهیه می نماید و برنامه را به صورت کامل از گوشی شما حذف خواهد کرد.

سپس کپی تهیه شده را پس از اصلاح مجوز ها نصب می نماید و شما باید پس از نصب برنامه اقدام به تنظیم مجوز ها در MoboClean نمایید.

این روش برای اندروید های 4 به بالا مورد استفاده قرار می گیرد. و تنها عیب آن این است که برنامه را حذف کرده و شما می بایست مجدداً وارد اکانت خود شوید.

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *