بهترین مانیتور برای چشم- راهنمای خرید(بخش2)

بهترین مانیتور برای چشم-کاهش فشار و خستگی

در مقاله قبلی (بهترین مانیتور برای چشم-راهنمای خرید(بخش1) به اهمیت بالای خرید مانیتور مناسب برای سلامت چشمها بخصوص باری کودکان اشاره کردیم.

این مطالب را در ادامه مقاله قبلی خدمتتان ارائه میکنیم. بنابرین برای خرید بهترین مانیتور سازگار با سلامت چشمها با آی آر تعمیر همراه باشید. در ادامه نکاتی که باید در هنگام خرید به آنها توجه کنید (که در مقاله قبلی به آن اشاره شد) موارد زیر نیز وجود دارند:

میزان بازخوانی

میزان بازخوانی در مانیتور فاکتور بسیار با اهمیتی است. میزان بازخوانی همان قدرت تازه سازی در نمایشگر است. مانیتورهای 120هرتز یا 140 هرتز، این روزها بسیار محبوب هستند چون به نسبت قیمتشان میزان بازخوانی بالایی دارند.

پس در زمان خرید به نرخ بازخوانی نمایشگر و تکنولوژی نوردهی صفحه توجه کنید. نرخ بالای بازخوانی و تکنولوژی ای انتخاب کنیدکه نوردهی صفحه نمایشگر را به حداقل برساند یا صفر کند.

وضوح هر چه بیشتر تصویر در مانیتور که باعث راحتی چشمها میشود، ارتباط مستقیم با PPI یا همان میزان پیکسل در هر اینچ دارد.

رزولوشن بسیار پایین یا بسیار بالا

وضوح تصویر به تعداد پیکسل در صفحه نمایشگر بستگی دارد. پیکسل های بیشتر اطلاعات بیشتر بر روی صفحه نمایش میدهد.

امروزه بیشترین رزولوشن مانیتور 1020 × 1020، 2560 × 1440 و 3840 × 2160 است که همچنین به عنوان «قطعنامه 4K» نامگذاری شده است.

ولی شما باید میزان رزولوشن را به نسبت اندازه صفحه انتخاب کنید. در پایین میزان مناسب هر رزولوشن برای اندازه های مختلف را بیان کرده ایم. در زمان خرید بهتر است این محدوده را رعایت کنید.

برای اندازه صفحه بین 22 تا 24 اینچ 1080 پیکسل.

برای اندازه صفحه بین 24 تا 27 اینچ 1440 یا 4K.

برای اندازه صفحه از 27 اینچ به بالا 4K.

پیکسل بالاتر در هر اینچ باعث نمایش بهتر و درگیری کمتر چشم با تفکیک تصویر و در نهایت تمرکز بیشتر و خستگی کمتر در چشم میشود.

بنابرین پیشنهاد ما در این قسمت مانیتور با رزولوشن بالا و PPI بالاتر (Pixel Per Inch) پیکسل بالاتر در هر اینچ خواهد بود.

صفحه نمایش مات یا براق

صفحه نمایش براق چشم شما را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. سطوح صاف و براق نور را به عقب باز می گردانند و ممکن است برخی از انعکاسات ناخواسته از خودتان یا انعکاس نور را ببینید.

این بازتاب ها مزاحم، منحرف و همچنین برای سلامت چشم شما مضر است. صفحه نمایش براق باعث ایجاد فشار چشم، خستگی چشم و سردرد می شود.

اگر می خواهید چشم خود را از خستگی های مدام و در نهایت از تنبلی محافظت کنید، بهتر است یک مانیتور مات یا ضد تابش خریداری کنید. بعضی از مانیتورهای ASUS دارای پانل ASUS A + Anti-Glare هستند، BenQ دارای مانیتورهای ضد انعکاس است.

پانل ضد انعکاس، انعکاس نور در محیط های روشن را کاهش می دهد. پیشنهاد ما در این بخش برای شما خرید مانیتورهای دارای این قابلیت است.

انعکاس نور به صورت مستقیم، در هر سطحی باعت ایجاد سر درد و سوزش چشمها میشود بخصوص جایی که شما به صورت متناوب به آن سطح خیره باشید.

روشنایی صفحه

روشنایی صفحه نمایش یکی دیگر از ویژگی های مهم در بهترین مانیتور است که شما باید در هنگام انتخاب، برای چشمهایتان در نظر بگیرید.

مانیتورهایی که بیش از حد روشن و یا بیش از حد تاریک هستند می تواند موجب فشار چشم و خستگی چشم شود. بهتر است شما یک مانیتور با تنظیم روشنایی خودکار خریداری کنید. به عنوان مثال، EZIO از تکنولوژی جدید به نام Auto EcoView استفاده می کند.

این تکنولوژی به طور خودکار روشنایی صفحه نمایش را به سطح صحیح روشنایی محیط محاسبه می کند. روشنایی مربوط به نوردهی صفحه است و همانطور که قبلا گفتیم، برای راحتی چشم بسیار مهم است.

صفحه نمایش بیش از حد روشن و یا بیش از حد تیره می تواند منجر به فشار به چشم، سردرد، خستگی چشم و ناراحتی های دیگر شود.

مانیتور با پانل های نمایش نامناسب

سه پانل صفحه نمایش اصلی برای نمایشگر ها وجود دارد: IPS، VA و TN panels. صفحه نمایش با پانل های TN برای بازی بهتر است، اما برای سلامت چشمان شما مناسب نیستند.

اگر می خواهید یک مانیتور که به استاندارد سلامت چشمان شما نزدیک باشد تهیه کنید، بهتر است مانیتور دارای پانل IPS انتخاب کنید.

چندین نوع پانل IPS مانند S-IPS، H-IPS، Super PLS و AHVA وجود دارد. همچنین می توانید مانیتورهایی که پانل های S-PVA / MVA / VA را دارند خریداری کنید.

زیرا آنها هم رنگ مناسب، نسبت کنتراست و روشنایی تقریبا نزدیک به مانیتورهای دارای پنل IPS دارند.

مانیتور های غیر قابل تنظیم

یکی از عوامل عمده در ایجاد فشار بر روی چشمها و گردن و سردرد های متناوب در کاربران میشود تنظیم اشتباه مانیتور است.

این نکته بسیار حائز اهمیت است که شما نمیتوانید به صورت همزمان زاویه دید بد نسبت به مانیتور و چشمهای سالم داشته باشید. برای جلو گیری از این جریان بهتر است مانیتوری خریداری کنید که به صورت کامل قابل تنظیم باشد.

بعد از خرید مناسب باید ارتفاع، زاویه دید، چرخش و جهت قرار گیری نمایشگر را تنظیم کنید. اکثر مانیتورهای جدید و مناسب را می توان به صورت افقی و عمودی تنظیم کرد.

بسیار بهتر است که هر بار چند دقیقه وقت برای تنظیم صحیح صفحه مانیتور بگذارید، تا به جای آن ساعت ها در صف دکترهای چشم پزشک منتظر بنشینید.

وضعیت محیطی و جایگیری غلط پشت مانیتور

این بخش ارتباطی با خرید شما ندارد ولی بیان آن خالی از لطف و بی ارتباط با موضوع نیست. یکی از نکات قابل توجه در سازگاری هرچه بهتر نمایشگر با سلامت چشمها، مکان قرارگیری و وضعیت نشستن شما پشت مانیتور است.

شما اگر بهترین مانیتور را هم بخرید ولی به صورت صحیح پشت آن قرار نگیرید باز هم با همان مشکلات درگیر خواهید بود. طبق تصویر برای ایجاد ایده آل ترین حالت قرار گیری مانیتور و کاربر به این نکات توجه کنید:

شما باید کاملا صاف نشسته و پشت خود را کاملا به صندلی تکیه دهید.

خط دید شما نسبت به نمایشگر باید مستقیم یا به سمت پایین باشد. نگاه مستقیم به مانیتور برای گردن شما مناسب است ولی میتواند چشمان شما را تحت تاثیر قرار دهد.

حداقل فاصله شما با صفحه نمایشگر 40 الی 50 سانتی متر باشد. کف پاهای خود را کاملا بر روی صفحه قرار دهید.

1 دیدگاه

  1. خیلی مختصر و مفید بود مطلبتون. ممنون بابت مطلب.


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *