مانیتور بازی | ویژگی های یک مانیتور مناسب گیم

مانیتور بازی | ویژگی های یک مانیتور مناسب گیم

ویژگی های بهترین مانیتور بازی

امروزه با زیاد شدن انواع تکنولوژی های متفاوت در زمینه مانیتور و از طرفی تبلیغات گسترده از سوی شرکت های مختلف شاید در انتخاب یک مانیتور مناسب دچار سردرگمی شوید.

بهترین کار شاید این است که بجای توجه به صحبت های فروشنده ها برای انتخاب مانیتور بازی ، با کمی تحقیق در این زمینه قبل از اقدام به خرید، قدری اطلاعات در رابطه با کالای مورد نیازمان به دست آوریم تا در انتخابمان متضرر نشویم.

اهمیت یک مانیتور مناسب در گیم اگر به اندازه کارت گرافیک نباشد کمتر از آن نیست. در ادامه این مطلب قصد داریم با بیانی ساده ویژگی های یک مانیتور مناسب برای گیم را بررسی کنیم.کافیست با این ویژگی ها آشنا شوید و در هنگام خرید این موارد را در انتخاب خود لحاظ کنید.

اندازه مانیتور

مسلما هر چه اندازه مانیتور بزرگتر باشد قیمت آن هم بیشتر است. اما بهتر است بدانید برای انتخاب مانیتور بازی ، اندازه های بزرگ در اولویت های اول نیست.

البته که هرچه مانیتور سطح بیشتری از فضای دید شما را بگیرد بهتر است. ولی این نکته را باید در نظر گرفت که هر چه مانیتور بزرگ تر باشد چشم شما باید فاصله بیشتری با آن داشته باشد.

به صورتی که در مانیتور های بزرگتر از 42 اینچ فاصله چشم شما با مانیتور باید بیش از یک متر و بیست سانت باشد. و اگر شما بخواهید این فاصله استاندارد را رعایت کنید، اولا سطح اشغال شده از فضای دیدتان به نسبت مانیتور های کوچکتر تفاوت چندانی نخواهد داشت.

ثانیا شاید فضای کافی برای این کار نداشته باشید. و ثالثا دیدن برخی جزئیات مثل نوشته ها و یا نقشه بازی در صفحه نمایشگر از این فاصله خیلی دشوار خواهد بود.

حتی اگر از نظر مالی و کارت گرافیک هم مشکلی ندارید بهتر است که نکات مربوط به مانیتورهای بزرگ را در هنگام خرید مد نظر داشته باشید و استاندارد اندازه برای گیم را رعایت کنید.

پشتیبانی از انواع اتصالات

یک مانیتور بازی بهتر است از پورت های تصویری متفاوت پشتیبانی کند. پورت های HDMI و DVI و Display port امروزه در مانیتور های گیمینگ اهمیت زیادی دارند. تا قابلیت اتصال به انواع سخت افزار های گیم را داشته باشد.

Aspect ratio

این ویژگی در انواع مانیتور به معنی نسبت اندازه ی طول و عرض مانیتور است. سه نوع استاندارد صنعتی در این زمینه وجود دارد که به ترتیب 4:3 و 16:9 و 21:9 هستند.

مانیتور های Ultra wide که نوع آخر هستند با نسبت 21 به 9 برای انتخاب بعنوان مانیتور بازی بسیار مناسب هستند. این مانیتورها صفحه های عریض تری دارند که به خاطر همین عرض بیشتر کارایی زیادی در انواع گیم دارند.

بازی های شوتر ، مولتی پلیر ، فوتبال و حتی بازی های استراتژیک در مانتورهای اولترا واید میدان دید وسیع تری در اختیار گیمر قرار میدهند که به کیفیت بازی بسیار کمک کننده است.

رزولوشن تصویر

به هر اندازه PPI یا میزان پیکسل در هر اینچ بیشتر باشد کیفیت تصویر بالاتر و مسلما قیمت مانتور هم بالاتر خواهد بود. اما باید این نکته را درنظر گرفت که رزولوشن های بسیار بالا، کار بیشتری از کارت گرافیک میکشد.

اگر کارت گرافیک قوی برای گیم داشته باشید این فعالیت بیشتر مشکلی در اجرای بازی نخواهد داشت ولی اگر از کارت گرافیک خود در این حد مطمئن نیستید مانیتور های full HD بهترین گزینه برای مانیتور بازی هستند.

Refresh rate

نرخ تازه سازی و یا Refresh rate در مانیتور ویژگی دیگری است که در انتخابتان باید ملاحظه کنید. میزان تازه سازی تصویر در یک ثانیه را بر حسب هرتز بیان میکنند. هر هرتز معادل یک بار تازه سازی تصویر است.

هر اندازه که این نرخ در مانیتور بالاتر باشد کیفیت تصویر و حرکت های آن بالاتر است. برای مانیتور بازی نرخ 144 هرتز بسیار مناسب است به معنی 144 بار تازه سازی در ثانیه. البته در این انتخاب قوی بودن کارت گرافیک هم شرط است.

اگر در زمینه قیمت یا کارت گرافیک محدودیت دارید مانیتور با نرخ تازه سازی 60 هرتز هم مناسب است.

پنل مانیتور

در بین پنل های سه گانه مانیتور به صورت کلی پنل های TN برای انتخاب بعنوان مانیتور بازی مناسب تر هستند. ولی پنل های IPS کنتراست و کیفیت تصویر بهتری ارائه میدهند.

بعلاوه این که در پنل های IPS شما مشکل کیفیت پائین در زاویه های مختلف را نخواهید داشت برعکس پنل های TN. علاوه بر این پنل های IPS با سلامت چشمان کاربر سازگاری بیشتری دارد.

Response time

این عدد بیانگر زمانی است که مانیتور به تعویض فریم ها در بازی ها و فیلم ها که تصاویر متحرک دارند، میپردازد. مسلما هر اندازه زمان پاسخ دهی بین فریم ها کمتر باشد کیفیت تصویر متحرک بیشتر خواهد بود.

مانیتور های دارای پنل های IPS نرخ پایینی در این مدت زمان دارندکه به ارائه تصویر بهتر در آنها کمک میکند. این ویژگی در یک مانیتور بازی بسیار مهم است. تکنولوژی ULMB در برخی مانیتور ها به سرعت هرچه بیشتر در این زمان کمک میکند.

نکته پایانی

سازگاری هرچه بیشتر مانیتور ها با سلامت چشم ویژگی مهمی است که در خرید مانیتور باید مد نظر داشت. شما عزیزان میتوانید قبل از انتخاب مانیتور بازی با مراجعه به مقاله بهترین مانیتور برای چشم با ویژگی های مانیتور سازگار با سلامت چشم بیشتر آشنا شوید.

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *