نور آبی و اثرات آن بر چشم

نور آبی و اثرات آن بر چشم

نور آبی چیست؟

نور سفید شامل نور های مختلفی میشود که برخی از آنها قابل مشاهده و برخی غیر قابل مشاهده اند. نور آبی طیفی از طیف نورهای قابل مشاهده است که طول موجی بین 400 تا 495 نانومتر دارد.

همانطور که در فیزیک به این مطلب اشاره شده، میزان طول موج با انرژی رابطه عکس دارند. پس این طول موج کوتاه به این معنی است.

که نور آبی یک نوع نور قابل مشاهده با انرژی بالا و نزدیک به قسمت UV (پرتوهای فرابنفش) در طیف نور است. تقریبا یک سوم از همه ی نور های قابل مشاهده را انواع نور آبی شامل میشود.

جایگاه نورهای قابل مشاهده در طیف نور

در طیف نوری به پرتوهایی که طول موج پایین تر از 380 نانومتر دارند پرتوهای فرابنفش یا نورهای غیرقابل مشاهده میگویند. و به پرتوهایی که طول موج بالاتر از 700 دارند مادون قرمز میگویند.

در میان این دو پرتو نورهای قابل مشاهده وجود دارند همانطور که قبلا گفتیم و در تصویر مشخص است یک سوم از همه آنها پرتو های نور آبی هستند.

نور آبی همه جا هست چه در نور خورشید و چه نورهای سفیدی که سالیان سال با پیشرفت در تکنولوژی انسانها آنها را ایجاد کرده اند.

نور های قابل مشاهده تنها بخشی از طیف نور سفید است. بخشی از نورهای سفید پرتوهای ماورا بنفش و ما دون قرمز اند.

علت آبی بودن آسمان

جو زمین پوشیده از یک لایه به نام اوزون است که این لایه تشکیل شده از ملوکول های O3 میباشد. نور خورشید که بخشی از آن شامل پرتوهای فرابنفش نیز میشود بخاطر انرژی بالایی که دارد.

با برخورد به این ملوکول ها آنها را به O2 تبدیل کرده و از میزان انرژی بالای خود آنها هم مقداری کم میشود و طول موج آنها افزایش میابد و تبدیل به نور آبی میشود.

به همین دلیل ما آسمان را به رنگ آبی میبینیم. (گرچه در چرخه O3  عناصر دیگری هم به این جریان کمک میکنند ولی بیان آنها از حوصله این مطلب خارج است).

نور آبی در مانیتور ها

هر جایی که نور سفیدی باشد (چه نور طبیعی مثل نور خورشید و چه نور مصنوعی ساخته دست بشر) در این نور، طیف نور های مختلف وجود دارد که همانطور که در قبل گفتیم یک سوم از طیف نورهای قابل مشاهده شامل نورهای آبی میشوند.

در صفحه نمایش های مختلف از سیستم نور دهی پس زمینه استفاده میشود که همه این تکنولوژی را به اسم  LED میشناسند. این نور هم شامل نور آبی میشود و خیره شدن به آن به صورت متناوب باعث خستگی های مکرر و در نهایت تنبلی چشم میشود.

فواید و مضرات نور آبی

نور آبی اثرات مفیدی از جمله ایجاد تمرکز و آرامش و …. در انسان دارد ولی خیره شدن به صورت متناوب و مستقیم به آنها بخاطر انرژی بالایی که در این قسمت از طیف نور وجود دارد اثرات بدی برای فرد خواهد داشت.

نور سفید پس زمینه ای که در اغلب نمایشگر ها از تلویزیون و نمایشگر رایانه ها تا تبلت ها و گوشی های هوشمند استفاده شده شامل نور آبی هم میشوند. خیره شدن مستقیم و به صورت متناوب به این نمایشگر ها باعث خستگی چشم، سردرد، و بیماری های دیگر میشود.

چگونه از مضرات نور آبی جلوگیری کنیم

برخی از شرکتهای تولید مانیتور از فیلترهای داخلی و خارجی برای نور آبی در تولید این نمایشگر ها استفاده میکنند. برای این کار (فیلتر کردن نور آبی) نرم افزار هایی هم وجود دارد.

بهترین راهکار تا الان استفاده از مانیتور های دارای این تکنولوژی است. در مقاله بهترین مانیتور برای چشم به این مطلب اشاره شده.

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *