مزیت فایل ISO و نحوه ساخت درایو مجازی

مزیت فایل ISO و نحوه ساخت درایو مجازی

فایل های ایزو از نوع فایل های آرشیوی هستند که به منظور پشتیبان گیری از فایل های درون سیستم که غالبا برای پشتیبان گیری از محتویات دیسک ها و برای ساخت درایو مجازی استفاده میشود.

در ادامه این مطلب قصد داریم به بیان مزیت های فایل های ایزو و نحوه ساخت درایو مجازی به وسیله این نوع فایل اشاره کنیم.

مزیت های فایل های ISO

استفاده از فایل های ISO یک روش مطمئن برای ذخیره سازی محتویاتی است که بر روی دیسک ها و یا هر نوع درایو دیگری نگهداری میشوند به صورتی که در معرض هیچگونه ویروسی قرار نگیرند.

این فایل ها نمونه کامل و کاربردی برای دیسک هایی هستند که به صورت فیزیکی استفاده میشوند. در پشتیبان گیری که توسط این فایل ها از دیسک ها انجام میشود علاوه بر فایل ها و پوشه ها، تمام ویژگی های موجود در دیسک نیز ذخیره میشوند.

نمونه های مشابهی برااز فرمت من جمله فرمت های NRG، BIN و یا CUE اما امروزه رایج ترین فرمت در دیسک ایمیج ها فرمت ISO است.

نحوه ساخت دیسک ایمیج ISO

برای ساخت دیسک ایمیج باید از نرم افزارهایی که برای این قابلیت طراحی شده اند استفاده کنید یکی از رایج ترین و بهترین برنامه های ساخت فایل ISO برنامه UltraISO است.

نحوه ساخت دیسک ایمیج به این شکل است که ابتدا برنامه را باز کرده و طبق عکس فایل های خود را در قسمت بالایی قرار دهید. میتوانید در قسمت Total Size با کلیک کردن بر روی اندازه فایل های خود برای ایمیج دیسک خود اندازه مشخص کنید.

در سمت راست صفحه میتوانید با کلیک کردن بر روی آیکون دیسک نام دیسک ایمیج خود را عوض کنید. پس از آن بر روی گزینه فایل در نوار بالایی کلیک کرده و گزینه Save As را انتخاب کنید. حالا مکانی برای ذخیره سازی دیسک ایمیج خود انتخاب کنید و بر روی گزینه Save کلیک کنید.

نحوه ساخت درایو مجازی

اگر خواستید از دیسک ایمیج خود در یک درایو استفاده کنید. بعنوان مثال اگر در دیسک ایمیج خود فایل های نصبی برای برنامه خاصی داشتید و خواستید از این دیسک ایمیج استفاده کنید باید بوسیله آن یک درایو مجازی ایجاد کنید.

برای این کار بر روی دیسک ایمیج خود راست کلیک کرده و با نشانگر موس بر روی گزینه UltraISO بروید و در بین گزینه ها Mount را انتخاب کنید. پس از انتخاب نام درایو و تایید میتوانید از درایو مجازی خود استفاده کنید.

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *