آموزش باز کردن بوت منو در لپ تاپ های سری جدید
بهمن 3, 1397 ترفند ها بدون دیدگاه

بوت منو در بایوس لپ تاپ

برخی از کاربران که برای تعویض ویندوز به محیط بایوس میروند برای در اولویت قرار دادن درایوی که حاوی ویندوز جدید است بوت منو را پیدا نمیکنند. این اتفاق در لپ تاپ ها و مادربرد های سری جدید می افتد. در ادامه این مطلب قصد داریم به این مطلب بپردازیم که در مادربرد ها و لپ تاپ های سری جدید چگونه بوت منو را در محیط بایوس فعال کنیم.

آموزش

بوت امن نام یک استاندارد امنیتی است که توسط اعضای صنعت کامپیوتر ایجاد شده تا اطمینان حاصل شود که دستگاه تنها با استفاده از نرم افزار مورد اطمینان سازنده اصلی تجهیزات (OEM) شروع به کار میکند. این قابلیت در مادربرد ها و لپ تاپ های جدید اضافه شده و قابل مشاهده است. در این حالت بوت منو در محیط بایوس غیر فعال و پنهان است. برای فعال کردن آن از دو راه میتوان اقدام کرد.

در محیط بایوس

کامپیوتر خود را ریست کرده و وارد محیط بایوس شوید. طبق عکس در محیط بایوس به قسمت Boot Options بروید و در قسمت Secure Boot با انتخاب گزینه Disable بوت امن را غیر فعال کنید.

آموزش باز کردن بوت منو در لپ تاپ های سری جدید

در محیط ویندوز

راه دوم از طریق سیستم عامل است. اگر ویندوز اورجینال روی سیستم عامل شما ویندوز 10 یا 8 است میتوانید از این طریق عمل کنید. به استارت منو رفته و گزینه Setting را تایپ کنید و وارد پنجره Setting  شوید.

آموزش باز کردن بوت منو در لپ تاپ های سری جدید

پس از آن گزینه Update & security را انتخاب کنید و وارد آن پنجره شوید.

بعد از آن که وارد پنجره Update and Security شدید گزینه Recovery را انتخاب کرده و در سمت راست، در زیر قسمت Advanced Startup گزینه Restart Now را بزنید.

آموزش باز کردن بوت منو در لپ تاپ های سری جدید

بعد از ریست شدن سیستم و ورود به محیط Advanced Startup به آدرس Troubleshoot > Advanced Options: UEFI Firmware Settings رفته و Secure Boot را پیدا کنید. سپس با انتخاب آن گزینه  Disable را بزنید و آن را غیر فعال کنید. با این کار قابلیت بوت امن غیرفعال شده و بوت منو در محیط بایوس فعال میشود.