فایروال چیست – نحوه کار با فایروال

فایروال چیست – نحوه کار با فایروال

ساختمانی را تصور کنید که وسایل با ارزشی درون آن است و از طرفی راه ورودی آن همیشه باز است و هر کسی، بدون هیچ اجازه ای میتواند به آن وارد شود. حالا ساختمانی را تصور کنید که علاوه بر درب های ورود و خروج، نگهبان هایی برای نظارت بر رفت و آمد هایی که در این ساختمان انجام میشود دارند.

بدیهی است که امنیت ساختمان دوم بسیار بالاتر از ساختمان اول است. استفاده از کامپیوتر بدون بکارگیری فایروال مانند ساختمانی است که هر کسی اجازه ورود به آن ساختمان را دارد.

فایروال چیست؟

فایروال یک نرم افزار و یا سخت افزاری برای کنترل داده های ورودی وخروجی سیستم در شبکه است. به این صورت که هر اطلاعاتی از شبکه های مختلف وارد سیستم شما شود و یا از سیستم شما خارج شود باید با اجازه فایروال این ورود و خروج انجام بگیرد.

دسترسی برنامه های کامپیوتر شما به فضای شبکه و سرور ها بر طبق دستورات و تنظیمات فایروال انجام میگیرد. حال چه این اطلاعات از برنامه به سمت شبکه بروند و یا برعکس.

انواع فایروال

فایروال ها در دو نوع نرم افزاری و سخت افزاری هستند که به نسبت اهمیت اطلاعات کاربران مورد استفاده قرار میگیرند. بدیهی است که نمونه های سخت افزاری امنیت بیشتر، بار ترافیکی و میزان استفاده کمتر از منابع سیستم و هزینه بیشتری دارند.

فایروال های نرم افزاری، به دو شکل تک محصولی و شبکه ای مورد استفاده قرار میگیرند. فایروال های تک محصولی بر روی یک سیستم نصب شده و کار آنها محافظت از سیستم به صورت جدا در مقابل شبکه های مختلف است. فایروال های شبکه ای همانطور که از اسم آنها مشخص است وظیفه حفاظت از یک شبکه را به عهده دارند.

Windows Firewall

سیستم عامل ویندوز بر روی خود یک فایروال دارد که از ابتدای کار ویندوز به صورت پیش فرض فعال است. همانطور که در بالا بیان شد

در تنظیمات فایروال شما میتوانید میزان و نوع دسترسی برنامه های درون سیستم خود به شبکه را تعیین کنید. در ادامه به بیان این تنظیمات و اشکالاتی تنظیمات فایروال برای کاربران ایجاد میکند اشاره خواهیم داشت.

تنظیمات فایروال

در سرچ ویندوز عبارت Firewall را وارد کنید و در نتایج گزینه Windows firewall را انتخاب کنید. و یا وارد کنترل پنل شده و کنترل پنل گزینه windows firewall را انتخاب کنید.

در صفحه اصلی با دو  بخش Private و Public مواجه خواهید شد. تنظیمات این دو گزینه برای نوع شبکه ایست که استفاده میکنید. اگر از شبکه های عمومی استفاده میکنید تنظیمات Public بکارگیری میشوند و اگر از شبکه های داخلی استفاده میکنید که به دستگاه های متصل به شبکه اطمینان دارید تنظیمات Private بکارگیری میشوند.

فعال یا غیر فعال کردن فایروال

برای روشن و خاموش کردن تنظیمات فایروال میتوانید از گزینه Turn Windows Firewall on or off استفاده کنید. با ورود به این صفحه میتوانید تنظیمات فایروال را در هر دو حالت خاموش و یا روشن کنید.

بعنوان مثال اگر در اشتراک گذاری فایل در شبکه داخلی به مشکل خوردید یکی از راه های رفع آن خاموش کردن تنظیمات در حالت Public است. ولی اگر در نصب برنامه خاصی به مشکل خوردید یکی از راه های رفع آن مشکل خاموش کردن تنظیمات فایروال در حالت Private است.

تنظیمات دسترسی برنامه های مختلف به شبکه

همانطور که در بالا بیان شد یکی از وظایف فایروال تعیین میزان و نوع دسترسی برنامه ها به شبکه است. برای این کار گزینه Advanced setting را انتخاب کنید. درصفحه جدیدی که باز میشود.

تعریف دسترسی برای برنامه ها به شبکه به دو شکل Inbound و Outbound ( در بالا، سمت چپ تصویر) انجام میشود. گزینه Inbound برای داده هایی که از شبکه وارد سیستم میشوند و گزینه Outbound برای داده هایی که از سیستم به سمت شبکه میروند.

اگر بر روی هرکدام کلیک کنید لیستی از برنامه های مختلفی که با شبکه تبادل داده دارند نمایش داده میشوند. شما میتوانید تنظیمات تبادل داده در یک برنامه را به شکلی انجام دهید

که برنامه اجازه فرستادن داده به شبکه را داشته باشد ولی اجازه گرفتن داده از شبکه نداشته باشد و یا برعکس. همچنین میتوانید هر دو نوع تبادل داده را ببندید و یا باز بگذارید.

آموزش تنظیمات دسترسی برنامه ها به شبکه

با توجه به توضیحات بالا بعد از این که حالت مورد نظر خود را انتخاب کردید، اگر برنامه مورد نظر خود را در لیست برنامه ها پیدا کردید بر روی آن راست کلیک کرده و گزینه Properties انتخاب کرده و در صفحه جدید در بین گزینه های موجود برای بستن دسترسی گزینه Block the connection ، برای اجازه دسترسی گزینه Allow the connection را انتخاب کرده و با کلیک بر روی OK تغییرات را ذخیره کنید.

اگر برنامه مورد نظر خود را در لیست پیدا نکردید، در ستون سمت راست گزینه New Rule را انتخاب کرده و در صفحه ای که باز میشود گزینه Custom را انتخاب کنید و Next را بزنید. در صفحه بعدی بر روی Brows کلیک کرده و در اینجا فایل exe برنامه مورد نظر خود را انتخاب کنید و گزینه Next را بزنید.

در صفحه بعدی طبق گزینه هایی که در بالا بیان شد دسترسی را تعیین کنید و Next را بزنید. در صفحه جدید تعیین میکنید که این دسترسی در چه شبکه ای فعال و یا غیر فعال باشد. Next را بزنید و در صفحه آخر برای این تنظیمات خود یک نام انتخاب کنید و Finish را بزنید.

در صورتی که خواستید تنظیمات را تغییر دهید میتوانید نام ذخیره شده را در ستون وسط پیدا کنید و طبق آنچه در بالا بیان شد تغییرات را تغییر دهید.

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *