نوشتن پاورقی در ورد

نوشتن پاورقی در ورد

پاورقی در ورد

ارجاع، ذکر منبع و یا توضیحات اضافه در نوشته ها یک امر مهم و کاربردی در کتب، مقالات و یا به صورت کلی در نوشته های حرفه ایست. این دسته از نوشته ها در حاشیه قرار میگیرند و برای دسترسی راحت تر با علامت های خاص و یا اعداد در متن نمایش داده میشوند.

هر چند نوشته هایی که در این دسته قرار میگیرند از اهمیت بالایی برخوردارند ولی نویسنده برای دور نشدن از اصل بحث و فهم بهتر مخاطب از نوشته هایش، آنها را در جایی جدا از متن اصلی قرار میدهد تا در صورتی که خواننده خودش خواست به آن مراجعه کند.

پاورقی عمدتا در رابطه با توضیحات اضافه، ذکر منبع محتوای استفاده شده و یا بیان نظر نویسنده در رابطه با مسئله مورد بحث است. در ادامه این مطلب میخواهیم به چگونگی ساختن پاورقی در برنامه Word اشاره کنیم.

چگونه در نوشته های خود پاورقی ایجاد کنیم؟

برای این کار پیشنهاد میکنیم از ابزار Header and Footer استفاده نکنید. چون در صورت نیاز به ویرایش به دردسر خواهید افتاد. برای ایجاد پاورقی در نوشته خود در انتهای کلمه مربوط به پاورقی کلیک کنید و به این آدرس بروید:

References>Footnotes>Insert footnotes و یا میتوانید پس از اینکه در انتهای کلمه مربوط به پاوقی کلیک کردید کلید های ترکیبی Ctrl + Alt + F را بزنید. با این کار پاوقی شما ایجاد میشود، یک عدد در انتهای کلمه مربوط به پاورقی و همان عدد در پاورقی نیز قید میشود.

با این روش به هر میزانی که میخواهید میتوانید پاورقی به متن خود اضافه کنید. همه کار همین بود در ادامه نکاتی درباره تنظیمات پاورقی بیان خواهیم کرد.

این توضیحات طبق ورژن 2016 بیان میشود ولی کلید های ترکیبی که در بالا بیان شد در نسخه های مختلف برنامه Word کار میکند.

1.در صورت ایجاد پاورقی اگر نشانگر موس را بر روی عدد پاورقی در متن نگه دارید خواهید دید که در کنار آن شماره متن پاورقی نمایش داده خواهد شد.

2.برای پاک کردن پاورقی تنها کافیست عدد مربوط به آن را در صفحه پاک کنید.

3.در صورتی که قبل از پاورقی ایجاد شده پاورقی دیگری ایجاد کنید عدد آنها خودبخود تنظیم میشود و به ترتیب قرار خواهند گرفت.

پنجره تنظیمات پاورقی

در تب References در قسمت Footnotes بر روی مربع کوچکی که در گوشه این قسمت قرار دارد کلیک کنید.پنجره ای که باز میشود مربوط به تنظیمات پاورقی  است.

در این پنجره میتوانید با استفاده از گزینه Number format آیکون پاورقی های خود را تغییر دهید (مثلا از حروف استفاده کنید)

اگر در صفحات دیگر خواستید پاورقی های شماره دار استفاده کنید، خواهید دید که شماره ها از ادامه پاورقی های صفحه قبل شروع خواهند شد.

برای اینکه شماره ها مجددا از یک شروع شوند در پنجره ای که در بالا عنوان شد در گزینه Numbering گزینه Restart each page را انتخاب کنید.

در همین پنجره مربوط به تنظیمات پاورقی در کادر مقابل گزینه Footnotes، حالت Bottom of page برای وقتی است که بخواهید پاورقی در پایین صفحه قرار بگیرد و حالت Below text برای زمانی است که شما بخواهید پاورقی در زیر متن قرار بگیرد.

در پنجره تنظیمات پاورقی گزینه ای به نام Endnotes است. این گزینه برای نوشته های آخر مطلب مثل ذکر منبع در آخر هر فصل و یا هر بخش استفاده میشود.

با استفاده از این گزینه میتوانید کلمات علامت گذاری شده را در انتهای نوشته و یا انتهای هر بخش توضیح دهید. گزینه ای با نام Convert در زیر قسمت Endnotes است که با استفاده از آن همه پاورقی ها به نوشته های آخر مطلب و یا آخر هر بخش (بنا به انتخاب شما) تبدیل میشوند.

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *