بهترین مانیتور برای چشم- راهنمای خرید(بخش1)

بهترین مانیتور برای چشم-کاهش فشار و خستگی

همه ما در دنیای امروز ما در بسیاری از ساعات روز به صورت متناوب به صفحه نمایش ها نگاه میکنیم. از صفحه نمایش گوشی های تلفن همراه گرفته تا تلویزیون های خانگی و کامپیوتر ها همه آنها در هر برندی میتوانند استاندارد بوده و یا نبوده باشند.

اگر بخواهیم چشمان خود را سالم نگه داریم باید در مورد انتخاب صفحه نمایش هایی که در طول روز از آنها استفاده میکنیم دقت کنیم. هنگام انتخاب یک مانیتور برای استفاده با یک رایانه رومیزی یا لپ تاپ و یا یک کنسول بازی، باید تاثیرات آن را بر روی چشمان خود بررسی کنیم. چون در آینده قرار است برای ساعت یا ساعاتی به آن خیره شوید.

اگر کودک داشته باشید به هیچ وجه در این قضیه ساده انگار نباشید. چون کودکان بیشتر در معرض بیماری های چشمی مثل تنبلی چشم و یا آسیب دیدگی قرنیه قرار دارند.

با توجه به انواع مختلف برند های موجود در بازار و تبلیغات زیادی که در این زمینه وجود دارد در ادامه قصد داریم راهنمایی کوچکی در این زمینه درطی دو مقاله خدمت شما سروران عزیز ارائه دهیم پس با آی آر تعمیر همراه باشید.

بسیاری از برنامه نویسان، طراحان، مدیران وب وسردبیران توصیه های خود را در مورد انتخاب مانیتور های سازگارتر با سلامت چشم به اشتراک میگذارند که ما این راهنما را در راستای این توصیه ها ساخته ایم.

بیماری های چشم که نمایشگرها یکی از عوامل آنهاست

بیماری های شایع در رابطه با مانیتور ها، تنبلی چشم و بیماری CVS مخفف Computer vision syndrome به معنای سندروم بینایی کامپیوتری هستند.

که به طور کلی این عوامل در ایجاد و تشدید این بیماری ها موثرند: نور آبی، صفحه نمایش سوسوزن، نرخ تازه سازی در صفحه، رزولوشن صفحه، روشنایی صفحه، محیط کاری.

خستگی چشم یک هشدار است که در اثر کار کردن طولانی مدت با کتاب یا کامپیوتر اتفاق می افتد. این عنوان یک بیماری چشم نیست ولی قطعا به مرور زمان بر زندگی روزمره شما تاثیر خواهد گذاشت و باید از آن جلو گیری کنید.

خستگی چشم بخشی از سندروم بینایی کامپیوتری است که با برخی تمرینات در چشم اثرات آن رفع میشود. باید به این مهم پرداخت که علل این اتفاق در چشم چیست و برای جلوگیری از آن چه عواملی را در هنگام خرید مانیتور در نظر بگیریم؟

تقریباً یک سوم از نورهای قابل مشاهده در دسته نورهای آبی قرار می گیرند که برای سلامت چشم مضرند.

فیلتر نور آبی

نور آبی چیست و چرا برای چشم ما مضر است؟ در طیف رنگها ما میتوانیم رنگهای مختلفی را با چشم خود ببینیم و تشخیص دهیم ولی در این طیف، قسمت هایی وجود دارند که چشم ما توانایی دیدن آنها را ندارن.

و در دسته بندی رنگها بعد از رنگ آبی قرار میگیرند. به این قسمت از طیف رنگی، تابشهای ناپیدا میگویند. این قسمت از طیف رنگ دارای طول موج کوتاه و انرژی بالایی هستند.

بخاطر نزدیکی نور آبی به این قسمت این رنگ، طول موج کوتاهتر و انرژی بالاتری دارد. بدیهی است انرژی بالاتر آن در طولانی مدت باعث سردرد و بالا رفتن فشار خون و اختلالات خواب میشود. اگر میخواهید یک مانیتور مناسب برای چشمان خود پیدا کنید حتما از وجود فیلتر نور آبی در آن مطمئن شوید.

نور آبی چگونه فیلتر میشود؟

تکنولوژی های متعددی با نام های مختلف برای فیلتر کردن نور آبی وجود دارد اما همه آنها در اصل یک هدف دارند و آنهم فیلتر کردن نور آبیست.

شرکت های ASUS ،  BENQ ، EZIO و برخی از برند های دیگر به شما این امکان را میدهند که در بین مانیتورهایی در سطوح مختلف نور آبی که برای کارایی های مختلف درست شده اند انتخاب کنید.

برخی از برند های دیگر با فیلتر های خارجی مثل عینک  این کار را انجام میدهند. نرم افزار هایی هم برای این کار (فیلتر کردن نور آبی) وجود دارند.

سوسو زدن و یا نرخ پایین تازه سازی.

این روز ها در بسیاری از نمایشگر هایی که در بازارند از نور پس زمینه (LED) استفاده شده. هنگام استفاده از یک مانیتور، نور پس زمینه تلاش میکند تا روشنایی نمایشگر را حفظ کند.

Flicker نام تکنولوژی است که در مدت زمان طولانی در مانیتورها مورد استفاده قرار گرفته، زیرا به خوبی کار میکند.استفاده از این تکنولوژی به این دلیل است که نور پس زمینه به سرعت روشن و خاموش میشود تا رو شنایی نمایشگر در همان لحظه تجدید و حفظ شود.

ولی همچنین میتواند باعث لرزش (سوسو زدن) نمایشگر شود که برای چشم کاربر مضر است بخصوص در سطوح پایین روشنایی. این اتفاق (لرزش) باعث تغییراتی ثابت در روشنایی میشود و این تغییرات در شدت نور باعث فشار بر روی چشم، سردرد و خستگی چشم میشود.

کنترل روشنایی نام تکنولوژی ایست که در نمایشگر ها برای حفظ سلامت چشم کاربران استفاده شده که به آن کم نور یا Dimming میگویند.

تکنولوژی کنترل روشنایی به دو نوع در نمایشگر ها بکارگیری شده یکی از آنها PWM و دیگری روش DC است. در مانیتورهای LED بخاطر تولید آسان تر به صورت انبوه از روش PWM استفاده میکنند که با تنظیم فواصل فلیکر روشنایی را کنترل میکند.

اما تکنولوژی DC روشنایی را از طریق جریان الکتریکی کنترل میکند. این تکنولوژی نسبت به PWM گرانتر است ولی اگر بخواهید از چشم خود محافظت کنید قطعا مانیتورهایی که از این نوع تکنولوژی استفاده کرده اند پیشنهاد اصلی ما خواهند بود.

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *