چگونه امنیت وای فای خود را بالا ببریم

چگونه امنیت وای فای خود را بالا ببریم

ضرورت تقویت امنیت وای فای :

مروزه با فراگیری استفاده از اینترنت و افزایش کاربران فضای مجازی مسئله امنیت، یک فاکتور مهم در بکارگیری تکنولوژی های مرتبط با این زمینه است. از جمله شبکه هایی که در کوتاه مدت و به سادگی میتواند در دسترس دیگران قرار گیرد شبکه های وای فای است. توجه به تامین امنیت در این شبکه ها از اهمیت بالایی برخوردار است

چون در غیر این صورت نه تنها دیگران میتوانند از ترافیک شما استفاده کنند بلکه در صورتی که این شبکه ها در دسترس هکر ها قرار بگیرد میتوانند از این طریق به سیستم شما وارد شده و در این بین از شما و شبکه شما سوء استفاده کنند. در ادامه این مطلب قصد داریم به راه کار هایی برای بالا بردن امنیت شبکه های بی سیم و یا همان وای فای بپردازیم.

چگونه به صفحه تنظیمات مودم وارد شویم :

برای این کار در قسمت نوار آدرس مرورگر 192.168.1.1 را وارد کنید.( در برخی از مودم ها 192.168.0.1) رمز عبور و نام کاربری مودم ها به صورت پیشفرض admin است.

(در برخی از مودم ها متفاوت است پشت هر مودم نام کاربری و رمز عبور درج شده است.) به طور کلی نام کاربری و رمز عبور در مودم های مختلف تفاوت دارد. برای بدست آوردن این مشخصات در مودم خود، میتوانید مدل مودم خود را به همراه عبارت Manual در گوگل سرچ کنید و وارد صفحه تنظیمات مودم خود شوید.

تغییر رمز عبور مودم

برای این کار با توجه به آنچه که در بالا بیان شد پس از آنکه وارد صفحه تنظیمات مودم شدید، قسمت Management و یا Administration را پیدا کنید.

در این صفحه میتوانید با استفاده از گزینه Access Control رمز عبور مودم خود را تغییر دهید. ( این رمز ، با رمز وای فای متفاوت است و صرفاً برای ورود به بخش تنظیمات استفاده می شود).

استفاده از مک آدرس برای دسترسی دادن به دستگاه ها

در مطالب قبلی در رابطه با این پروتکل برای دسترسی دادن به دستگاه های مختلف در اتصال به شبکه گفتیم.

همانطور که قبلا بیان شد در این نوع از اتصال، کاربران دیگر تنها در صورتی میتوانند به شبکه وای فای شما متصل شوند که شماره مک آدرس دستگاه آنها توسط شما به مودم معرفی شده باشد.

استفاده از مک آدرس تاثیر بسیار زیادی در میزان امنیت شبکه شما خواهد داشت. با استفاده از مقاله تنظیمات مک آدرس در مودم میتوانید این تنظیمات را در مودم خود پیاده سازی کنید.

استفاده از سیستم رمزنگاری پیشرفته

سیستم های رمزنگاری متفاوتی در تنظیمات مودم برای رمز گذاری بر روی سیگنال های بی سیم و یا همان وایرلس مودم وجود دارند که عبارتند از WEP ، WPA ، WPA2 و WPA2-PSK که در بین آنها WPA2-PSK از امنیت بالایی برخوردار است.

در صفحه تنظیمات مودم وارد قسمت Wireless شوید و در این قسمت گزینه Security را انتخاب کنید. در کادر مربوط به Network Authentication میتوانید در بین گزینه هایی که در بالا مطرح شد

نوع رمزنگاری سیگنال های وای فای خود را انتخاب کنید. و درکادر پایین (Passphrase) رمز عبور وایفای خود را وارد کنید.

غیر فعال کردن قابلیت WPS

یکی از قابلیت های تعریف شده در اکثر مودم ها برای اتصال سریعتر و راحت تر دستگاه ها سیستم WPS است. استفاده از این گزینه به دو روش انجام میشود. از طریق دکمه WPS در پشت مودم و از طریق پین کد.

برخی برنامه ها هستند که ابتدا رمز مربوط به استاندارد WPS در مودم شما را میابند و سپس با آن رمز سیستم WPS  فعال شده و رمز عبوری که برای سیستم وای فای تعریف شده برای دستگاه مورد نظر فرستاده میشود. یکی از مسائل مهم در بالا بردن امنیت وایفای غیر فعال کردن این قابلیت است.

برای غیرفعال کردن این گزینه در صفحه مربوط به سیستم رمزنگاری که آدرس آن در بالا عنوان شد بر روی کادر مقابل این گزینه کلیک کرده و گزینه Disable را انتخاب کنید.

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *