نصب درایور در انواع سیستم عامل ویندوز

نصب درایور در انواع سیستم عامل ویندوز

نصب درایور

مسئله ای که پس از نصب ویندوز یا همه ما با آن مواجه هستیم نصب درایور های سیستم است. نصب درایور، لزوما مسئله ای نیست که فقط بعد از نصب ویندوز با آن مواجه باشیم.

در برخی موارد با پاک شدن یک درایور از روی سیستم یا آپدیت نبودن آن، مجبور به نصب نصب مجدد درایور یا پیدا کردن آپدیت جدید برای درایور میشویم. در ادامه این مطلب میخواهیم به راه هایی اشاره کنیم که به آن وسیله میتوانیم درایور های خود را نصب، و یا در صورت نیاز بروز رسانی کنیم.

راه های نصب درایور

برای نصب یک درایور میتوان راه های مختلفی استفاده کرد. برخی از کاربران از برنامه هایی مثل درایو پک سولوشن برای این کار استفاده میکنند. این برنامه سخت افزار های مختلفی که به سیستم متصل است را شناسایی کرده و پس از آن درایور مربوط به آن سخت افزار را از روی دیتا بیس خود نصب میکند.

این دیتا بیس میتواند درون خود برنامه باشد و میتواند در فضای اینترنت باشد. در نسخه های آنلاین این برنامه، کاربر از طریق سایت سازنده سخت افزار و یا از طریق سایت خود برنامه درایور را دانلود و نصب میکند. برخی از کاربران ترجیح میدهند که درایور را به صورت مستقیم از سایت سازنده قطعه دانلود و نصب کنند.

نصب درایور های ویندوز XP

این نسخه قدیمی از سیستم عامل ویندوز در هنگام نصب شدن هیچ یک از درایور های سیستم را نصب نمیکند. در این سیستم عامل بعد از نصب ویندوز، نصب همه درایور ها به عهده کاربر است.

به کسانی که از این ویندوز استفاده میکنند پیشنهاد میکنیم برای نصب درایور های خود از برنامه هایی مثل درایو پک سولوشن استفاده کنند. بخاطر این که پیدا کردن درایور های ویندوز 7 در فضای وب کار دشواری است.

نصب درایور های ویندوز 7

این نسخه از ویندوز سازگاری بیشتری با انواع سخت افزار دارد و در هنگام نصب شدن تعدادی از سخت افزار های سیستم را شناخته و درایور آنها را نصب میکند. تعدادی از درایور ها پس از نصب ویندوز هنوز نصب نشده اند. شما میتوانید برای نصب آنها از هر دو راهی که در بالا ذکر شد استفاده کنید.

بهتر است درایور سخت افزار هایی که به صورت جانبی به سیستم متصل اند ( مثل کارت صدا، کارت گرافیک و…) را از سایت رسمی سازنده قطعه دانلود و نصب کنید. ضمنا اگر ویندوز خود را بر روی لپ تاپ نصب کرده اید، بهتر است درایور های گرافیک و تاچ پد را از روی درایو پک سولوشن نصب نکنید. و این دو مورد را همانطور که خواهیم گفت از سایت سازنده قطعه دانلود و نصب کنید.

طریقه دانلود مستقیم و نصب درایور ها

پس از نصب ویندوز 7 و یا 10 با باز کردن منوی استارت و سرچ گزینه Device Manager در سرچ ویندوز وارد پنجره Device Manager شوید. این پنجره نمایش دهنده همه سخت افزار های متصل به سیستم شماست.

علامت تعجب در ابتدای اسم سخت افزار ها یعنی درایور مربوط به آن سخت افزار نصب نشده. و باید برای نصب آن اقدام کرد برای این کار منوی استارت را باز کرده و در سرچ سیستم گزینه Dxdiag را بنویسید تا پنجره Directx diagnostic tool باز شود. در این پنجره در تب System گزینه System model را ببنید اگر درایور ها را برای لپ تاپ میخواهید مدل لپ تاپ واگر درایور ها را برای PC میخواهید مدل مادر برد را عینا در گوگل به همراه کلمه Driver سرچ کنید.

پس از آن وارد سایت سازنده مادر برد یا لپ تاپ مورد نظر شوید. در سایت مورد نظر به قسمت Support رفته و در قسمت Driver OS نوع سیستم عامل خود را انتخاب کرده و پس از آن میتوانید درایور های مورد نظر خود را یکی یکی دانلود و نصب کنید.

نصب درایور کارت صدا و کارت گرافیک

برای نصب این درایور ها در همان پنجره Directx Diagnostic tool میتوانید در تب Display (برای کارت گرافیک) و در تب Sound (برای کارت صدا) در قسمت Name ، نام دقیق مدل کارت گرافیک یا کارت صدای خود را ببینید

و مثل قسمت بالا در گوگل این نام را به همراه کلمه Driver سرچ کنید. بعد از آن وارد سایت سازنده آن قطعه شوید و با وارد کردن نوع سیستم عامل خود، درایور مربوطه را مشاهده، دانلود و نصب کنید.

نصب درایور کارت صدا و کارت گرافیک

ویژگی شناخت و هماهنگی با سخت افزار های مختلف در ویندز 10 به میزان بسیار زیادی ارتقا پیدا کرد. به طوری که ویندوز 10 در هنگام نصب شدن بسیاری از سخت افزار های متصل به سیستم را شناخته و نسبت به نصب درایور آنها اقدام میکند. پس از نصب ویندوز، همانطور که در بالا بیان شد به قسمت Device Manager مراجعه کنید و درایور های نصب نشده را شناسایی کنید.

برای نصب آنها میتوانید از راهی که در بالا بیان شد استفاده کنید و یا اگر کامپیوتر یا لپ تاپ شما به اینترنت متصل است بر روی سخت افزار مورد نظر راست کلیک کرده و گزینه Update Driver را بزنید. با انتخاب این گزینه سیستم عامل با اتصال مستقیم به سایت سازنده قطعه درایور آن را دانلود و نصب میکند.

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *