ایران کد چیست و چه کاربردی دارد؟

ایران کد چیست و چه کاربردی دارد؟

تعریف ایران کد :

ایران کد، نظام ملی طبقه بندی و شماره گذاری کالا و خدمات در ایران است و بخشی از برنامه بزرگ مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران می باشد.

این نظام کدگذاری به تولیدکنندگان و عرضه کنندگان خدمات این امکان را می دهد تا محصولات و یا خدمات خود را طبقه و کدگذاری کنند. این کد گذاری یک نظام کدگذراری استاندارد در محدوده جغرافیایی ایران می باشد و در ایران کاربرد دارد.

تاریخچه ایران کد :

ایران کد در اصل نمونه ای از بخش لجستیک و طبقه بندی اقلام و اعدوات نظامی سپاه پاسداران است که تمام اقلام و اعدوات خود را به صورت منظم و استاندارد طبقه بندی کرده است.

این تجربه که بیش از 10 سال زحمت و تلاش را به دنبال خود دارد بدست آمده است. ایران کد از سال 1385 برای طبقه بندی تمام اقلام و خدمات در تمام کشور ایجاد شده است .

ایران کد نظامی تجربی و مبتنی بر اصول علمی طبقه بندی و توصیف کالاها با هدف اصلی شاناسایی کالاها و خدمات در کشور در راستای پاسخگویی به نیازهای اساسی ملی در زمینه سازماندهی خدمات و تولیدات کشور است.

اهداف شکل گیری ایران کد :

ایجاد زبان مشترک و ساده کردن، سرع دادن و ایجاد اطمینان در تبادل اطلاعات و دسترسی به آن

فراهم آوردن آمار و اطلاعاتی که پیش نیاز فعالیتهای تصمیم گیری، برنامه ریزی و سیاست گذاری است.

ایجاد سیستم های اطلاع رسانی هماهنگ در سطح ملی مانند شبکه اطلاع رسانی بازرگان کشور

جلوگیری از دوباره کاری در طراحی سیستم های طبقه بندی و اطلاعاتی از مرحله صفر، برای سازمانها  موسساتی که در آینده تشکیل می شوند.

انتقال سریع و دقیق اطلاعات مربوط به مراکز تهیه، تولید، فروش و بازار کالاها

جلوگیری از اتلاف منابع ملی و انسانی که در اثر اشتغال در کارهای یکسان و موزی به وجود می آید.

ساختار ملی طبقه بندی کالا یا همان ایران کد :

ساختار طبقه بندی چارچوبی برای بیان روابط بین گروه های مختلف بر مبنای معیار طبقه بندی آنها؛ ساختار طبقه بندی از تعدادی سزوح مرتبط به هم تشکیل شده است که در هر سطح گروه هایی از کالاها تقسیم بندی شده اند، بنابراین از این طریق می توان دسته کالا  و منطق دسته بندی آنها را شناسایی نمود.

در این سیستم دسته های کلان اقلام و زیر مجموعه های مربوط، در قالب تقسیمات متوالی کلاس، سرگروه، گروه، زیرگروه، دسته و زیر دسته اقلام قرار میگیرند مانند تصویر زیر.

نحوه تکمیل ایران کد در پیش ثبت نام کداقتصادی :

نکته مهم در تکمیل ایران کد در پیش ثبت نام کداقتصادی این است که بالاخره خیلی از شغل ها محصولات زیادی برای فروش دارند که شاید ساختار آن با دیگر محصولاتشان متفاوت باشد؛ مانند ابزارآلات  فروشی و اینکه خدماتی داشته باشند که دامنه کاری آن خدمات زیاد باشد.

بنابراین نیاز نیست که همه خدمات خود را وارد کنید کافیست یکی از خدمات یا محصولی که می فروشید را وارد کنید.

هنوز ایران کد آنطور که باید از اهمیت اصلی که مدنظر سازمان طبقه بندی محصولات بوده است برخوردار نشده است شاید در سال 1398 و سالهای بعد اتفاقی رخ دهد.

چگونه ایران کد فعالیت خود را برای ثبت نام کداقتصادی پیدا کنیم؟

دو روش برای تکمیل اطلاعات وجود دارد؛ روش اول این است که در همان سایت دارایی و در بخش پیش ثبت نام، شما بخشی از خدمات یا محصول خود را جستجو کنید و در فیلد باز شده نزدیک ترین و یا همان خدمت و حرفه فروش محصول را انتخاب کنید.

روش دوم این است که به سایت ایران کد مراجعه کرده، اگر شغل شما خدمات می باشد در صفحه ایران کد خدمات را انتخاب کنید،و اگر شغل شما تولید و یا فروش محصول می باشد بخش کالا را انتخاب کنید.

سپس کلیدواژه اصلی مربوط به خدمات خود را در قسمت جستجو قرار دهید و نتایجی که برای شما نمایش می دهد.

نتیجه ای نزدیک تر به حرفه شما است را انتخاب کرده و برحسب توضیحاتی که در قسمت بالا یعنی همان طبقه بندی خدمات گفته شده است در صفحه دارایی خدمت خود را انتخاب کنید.

برای مثال اگر شغل شما تاسیسات ساختمان باشد. کافیست در سایت ایران کد بخش خدمات را انتخاب کرده در وب سایت طبقه بندی خدمات در جستجو خدمات را جستجو کنید و سپس اطلاعات نیز به فعالیت خود را مبتنی بر طبقه بندی انتخاب کنید، خدمات تاسیسات مربوط به ساختمان می باشد.

پس کلاس اصلی می شود خدمات ساختمان و عمران و نگهداری ، سپس سرگروه که نزدیک تر است را انتخاب می کنیم که می شود خدمات کسب و کار تخصصی ، سپس گروه که می شود خدمات کسب و کار تخصصی ساختمان و در انتها خدمات نصب تاسیسات؛

بدین صورت ما توانستیم ایران کد شغل تاسیسات ساختمان را پیدا کنیم و به همین شکل به راحتی از کلاس تا زیرگروه را می توانیم در سایت دارایی انتخاب کنیم . به نظر بنده این بهترین روش برای پیدا کردن ایران کد شما می باشد.

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *