تنظیمات مک آدرس برای مودم

تنظیمات مک آدرس برای مودم

مک آدرس چیست؟

مک آدرس (MAC) (Media Access Control) یک شماره یونیک بر روی پورت اتصال دستگاه به شبکه است. این شماره که یک استاندارد جهانی برای مشخص کردن و جدا سازی دستگاه ها و قطعات سخت افزاری است.

بعنوان یک آدرس 48 و یا 64 بیتی بر روی قطعه تعریف شده. از مک آدرس برای ساخت قفل های سخت افزاری و نرم افزاری نیز استفاده میشود.

یکی از این قفل ها محدود سازی دسترسی ها وایرلس و یا بی سیم در شبکه است که با استفاده از مک آدرس دستگاه میتوان در تنظیمات مودم تدابیر بیشتری برای امنیت شبکه وای فای اندیشید.

در ادامه این مطلب قصد داریم به نحوه استفاده از مک آدرس برای اجازه و یا عدم اجازه اتصال به شبکه بپردازیم.

در این تنظیمات ما با استفاده از آدرس تعریف شده برای هر دستگاه، آن را به شبکه متصل خواهیم کرد.

به این صورت که در تنظیمات مودم تنها به شماره هایی که میخواهیم، اجازه دسترسی میدهیم و دسترسی را برای دستگاه های دیگر میبندیم. این تنظیمات به میزان زیادی امنیت شبکه وای فای شما را بالا میبرد.

چگونه از تنظیمات مک آدرس برای وای فای استفاده کنیم؟

مرورگر خود را باز کنید و شماره 192.168.1.1 را در محل آدرس وارد کنید. ( تعداد کمی از مودم ها مانند Vodafone با IP دیگری وارد تنظیمات می شوددر صورتی که با IP بالا نتوانستید وارد تنظیمات مودم شوید در گوگل به دنبال  IP مودم خودتان بگردید معمولاً 192.168.0.1 می باشد)

در صفحه جدیدی که بالا می آید عبارت admin را در هر دو کادر وارد کنید.(اگر وارد نشد پشت مودم خود را نگاه کنید و نام کاربری و پسورد مودم که نوشته شده است را وارد کنید.)

در صفحه تنظیمات مودم باید گزینه Mac Filter را پیدا کنید. اگر مودم شما از نوع TP-LINK یا D-LINK است، بر روی گزینه wireless کلیک کرده و در زیر منو آن گزینه Mac Filter را انتخاب کنید.

در این صفحه جدید سه گزینه Disabled ، Allow و Deny در بالای صفحه میبینید. گزینه Disabled برای غیرفعال کردن این تنظیمات است. گزینه Allow برای باز کردن دسترسی دستگاه هایی که مک آدرس آنها را وارد کرده اید. گزینه Deny برای بستن دسترسی دستگاه هایی که مک آدرس آنها را وارد کرده اید.

بر روی گزینه Allow  کلیک کنید و سپس گزینه Add را بزنید و مک آدرس دستگاه مورد نظرتان را وارد کرده و Save را بزنید. با این کار به وای فای شما برای همه دستگاهها بسته می شود به جز مواردی که شما اجازه استفاده به آنها داده اید.

چگونه مک آدرس گوشی را ببینیم؟

در دستگاه خود به قسمت تنظیمات بروید. در تنظیمات به بخش About device بروید و بر روی گزینه Status تپ کنید. در این قسمت میتوانید مک آدرس (Wi-Fi MAC Address) خود را ببیننید.

(در هشتاد درصد گوشی ها در این بخش می توانید مک آدرس را بیابید در هر صورت می توانید در تنظیمات ، بخش جستجو ، مک آدرس خود را بیابید).

چگونه مک آدرس سیستم عامل ویندوز را پیدا کنیم ؟

کافیست کلید ترکیبی  window + R را بزنید و در صفحه باز شده عبارت cmd را تایپ کنید . در cmd ، عبارت ipconfig /all را وارد کنید . در توضیحاتی که برای شما باز می شود.

آداپتوری که متصل است به شبکه را انتخاب کنید و physical address  را بیابید . مک آدرس سیستم خود را پیدا کردید به همین راحتی.

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *