چگونه مقاله و یا پایان نامه خود را شماره بندی کنیم؟

چگونه مقاله و یا پایان نامه خود را شماره بندی کنیم؟

نحوه شماره گذاری صفحات مقالات و پایان نامه

در مطالب قبلی نکاتی در رابطه با شماره گذاری صفحات یک نوشته در برنامه Word اشاره کردیم. اما نوشته های حرفه ای تر مثل مقالات علمی و پایان نامه ها نیاز به بخش بندی و شماره گذاری دقیق تری دارند.

فرض کنید یک پایان نامه برای ارائه آماده کرده اید، پایان نامه شما بخش های مختلفی خواهد داشت. فهرست مطالب، مقدمه، چکیده و معرفی محتوا، فصل بندی ها و ارائه مطالب و در پایان ذکر منابع و ارجاعات مورد استفاده در مطلب بخش های اصلی یک نوشته حرفه ای را تشکیل میدهد.

اگر بخواهید صفحات نوشته خود را به صورت اصولی شماره گذاری کنید. به عنوان مثال میخواهید صفحات ابتدایی شماره گذاری نشوند و صفحات مربوط به فهرست مطالب با حروف علامت گذاری شوند و در فصل ها شماره گذاری مجزا داشته باشند.

چگونه این کار را انجام دهیم. در ادامه این مطلب به ابزاری در برنامه Word خواهیم پرداخت که با وجود آن به راحتی بتوان نوشته خود را بخش بندی کرد و سپس به هر شکلی که بخواهیم شماره گذاری کنیم.

بخش بندی مطالب با ابزار Breaks

در تب Layout گزینه ای در بخش Page Setup به نام Breaks است که با استفاده از آن میتوانید صفحات خود را بخش بندی کرده و در قسمت های مختلف شماره گذاری های متفاوت داشته باشید.

برای ساخت هر بخش نشانگر درج متن را در پایین آخرین صفحه بخش قبلی قرار دهید و بر روی گزینه Break کلیک کنید. در منویی که نمایش داده میشود برای جدا کردن بخش ها از گزینه Next Page استفاده کنید.

پس از جدا کردن یک بخش از نوشته خود میتوانید شماره گذاری بخش جدا شده را از ابتدا و با هر علامتی که میخواهید انجام دهید. مثلا میتوانید چند صفحه اول را به یک بخش تبدیل کرده و با حروف الفبا علامت گذاری کنید.

برای این کار پس انجام جدا سازی به تب Insert بروید و بر روی گزینه Page Number کلیک کنید و در بین گزینه هایی که ظاهر میشود Format Page Numbers را انتخاب کنید.

در این پنجره تیک گزینه Include Chapter number را بگذارید. در کادر مربوط به Number format حروف الفبا را انتخاب کنید و در کادر مقابل گزینه Chapter starts with style شماره بخش مورد نظر را انتخاب کنید.

( با دابل کلیک بر روی هدر یا فوتر در یک صفحه میتوانید متوجه شوید این صفحه در در کدام بخش یا Section قرار گرفته) پس از آن تیک گزینه Start at را بگذارید  و برای اعمال این تغییرات OK را بزنید.

همچنین میتوانید بخش ها را از هم جدا کرده ولی شماره گذاری به صورت عادی ادامه پیدا کند. اگر خواستید شماره یک صفحه را پنهان کنید به صورتی که آن صفحه در شماره گذاری محسوب شود ( مثلا صفحه ای که در آغاز یک فصل قرار میگیرد

و حاوی عنوان فصل است) به پایان صفحه قبلی رفته و طبق آنچه در بالا بیان شد بخش جدیدی ایجاد کنید. با دابل کلیک بر روی فوتر یا هدر بخش ویرایش آن در بالا ظاهر میشود در این بخش تیک گزینه Different First Page را بگذارید. مشاهده خواهید کرد که شماره صفحه اول در آن بخش پنهان میشود.

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *