pagefile.sys چیست؟ | طریقه پاک کردن pagefile.sys

pagefile.sys چیست؟ | طریقه پاک کردن pagefile.sys

pagefile.sys چیست ؟

خیلی از کاربران سیستم عامل ویندوز اطلاع دقیقی از pagefile.sys ندارند و نمیدانند که کاربرد آن چگونه است و یا آیا می شود آنرا پاک کرد یا خیر در این مقاله قصد داریم توضیحی مفید و مختصر درباره pagefile.sys به شما ارائه دهیم.

زمانی که Ram سیستم شما پر می شود و فضای کافی برای ذخیره اطلاعات موقت را ندارد. در سیستم عامل ویندوز برای این مشکل راهی قرار گرفته است و آن استفاده از هاردیسک شماست فایلی با نام pagefile.sys در درایو ویندوز شما ایجاد شده و اطلاعات رم وارد آن می شود.

همچنین زمانی که به طور اتفاقی مثلاً قطعی برق سیستم شما خاموش شود اطلاعات موجود در هنگام قبل از قطع برق در این فایل ذخیره شده و سپس با روشن کردن مجدد سیستم اطلاعات شما در دسترس قرار میگیرد.

پس همانطور که میبنید pagefile.sys نه تنها مضر نیست بلکه بسیار کاربردی و مفید هست برای سیستم شما. مشکل اصلی این فایل میزان استفاده آن از هاردیسک می باشد.

pagefile.sys شاید بالغ بر 20 تا 30 گیگابایت بعضاً از هارد شما را اشغال کند. که این برای شما شاید ناخوشایند باشند ولی نگران نباشید. شما می توانید به صورت دستی میزان فضایی که می توانید این فایل استفاده کند را تعیین کنید.

آیا pagefile.sys پاک می شود؟ روش پاک کردن pagefile.sys

نکته مهم این است که شما در حالت عادی فایل pagefile.sys را در درایور ویندوز مشاهده نمی کنید. به خاطر این است مخفی شده؛ تا شما اشتباهی و یا اتفاقی آنرا پاک نکنید. در هر صورت به روش عادی نمی شود pagefile.sys را پاک کرد. ما دو روش برای اینکه شما از شر این فایل خلاص شوید به شما پیشنهاد می کنیم.

انتقال pagefile.sys به درایو دیگر

به جای آنکه همان اول تصمیم بگیریم نابودش کنیم می توانیم این فایل را به درایوی انتقال بدهیم که فضای کافی را دارد مثلا درایو ویندوز ما SSD و دارای حجم کم می باشد و یک هاردیسک دیگر داریم که مثلاً میزان فضای آن 1TB است .

خب می توانیم pagefile.sys را به درایو دیگر منتقل کرده تا علاوه بر نکشتن این فایل بتوانیم از مزایای آن استفاده کنیم . حتی این روش بهتر هم هست و این باعث افزایش سرعت سیستم شما می شود.

روی my computer و یا this PC راست کلیک کرده و گزینه properties را انتخاب کنید. در سمت چپ Advanced system settings را انتخاب کنید.

سپس در قسمت performance گزینه settings

سپس دوباره در قسمت advanced ، در بخش virtual memory گزینه Change را انتخاب کنید.

اگر شما گرینه  Automatically manage paging file size of each drive بردارید می توانید درایو C را در حالت No paging file قرار داده و گزینه Set را یزنید. و سپس درایو دیگری را در حالت system managed size  قرار داده و گزینه Set  را بزنید. با این روش فایل pagefile.sys در درایو دلخواه شما قرار خواهد گرفت.

نکته مهم این است که سعی کنید جابجایی شما در یک درایو در هاردیسک دیگر باشد. و نه فقط یک درایو دیگر در همان هاردیسک. این نکته در بهینه سازی بسیار مهم.

طریقه کاهش حجم pagefile.sys

اگر شما دوست دارید تا میزان فضای فایل pagefile.sys را تغییر دهید بهتر است در نظر داشته باشید که ویندوز به صورت پیش فرض به میزان رم موجود برای شما. این میزان فضا را در اختیار قرار میگیرد و اگر رم شما کم باشد و میزان فضا را کاهش دهید.

در سرعت سیستم شما کندی محسوسی مشاهده خواهید کرد. مثلاً اگر رم سیستم ما که ویندوز 10 است 8 گیگابایت باشد. pagefile.sys ، دوازده گیگابایت پیش فرض آن است.

تمام مراحل بالا را انجام دهید تا قبل از no paging file ، گزینه custom size را انتخاب کنید.

خوب شما می توانید میزان حجم حداقل و حداکثر را تعیین کنید. به طور کلی خود ویندوز به شما میزان حجم مورد نیاز را در قسمت پایین نمایش می دهد و شما بهتر است در همان حالت بگذارید ولی اگر خواستید حجمش را کاهش دهید مقدار دلخواه خود را وارد کنید و گزینه set را بزنید با این روش میزان حجم فایل pagefile.sys کاهش پیدا می کند.

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *