روش ساده پاک کردن رمز عبور ویندوز

روش ساده پاک کردن رمز عبور ویندوز

ریست کردن رمز عبور ویندوز از طریق CMD

CMD یک برنامه مبنی بر متن است که دسترسی کاربری کامندی را برای اجرای دستورات در سیستم عامل ویندوز برای کاربران فراهم میکند. البته استفاده از این برنامه و آشنایی با دستور های مورد استفاده در آن نیازمند آموزش است.

همانطور که قبلا گفتیم رابط های کامندی دسترسی های بیشتری در اختیار کاربران قرار میدهند. در ادامه این مطلب قصد داریم به توضیح یک ترفند در سیستم عامل ویندوز با استفاده از برنامه CMD بپردازیم.

اگر به هر دلیلی به رمز عبور ویندوز خود دسترسی نداشتید با استفاده از برنامه CMD و وارد کردن چند کد ساده میتوانید به سیستم خود وارد شوید.

برای برداشتن پسورد ویندوز با این روش نیاز به یک سی دی ویندوز است و یا ویندوز خود را بر روی یک فلش ریخته و فلش را Bootable کنید.

مراحل ریست کردن پسورد ویندوز

1. سیستم خود را ریست کرده و وارد بایوس شوید. در بایوس بوت را بر روی درایوی که ویندوز در آن است قرار دهید. پس از اعمال تغییرات کلید F10 را برای ذخیره تغییرات و خروج بزنید.

پس از بالا آمدن صفحه نصب ویندوز کلید های ترکیبی Shift + f10 را بزنید. پس از زدن کلید های گفته شده برنامه CMD اجرا میشود.

2. سیستم خود را ریست کرده و وارد تنظیمات بایوس شوید. در بایوس بوت را بر روی درایوی که ویندوز در آن است قرار دهید.

( در بیشتر موارد شما با کلید F8  یا F12  می توانید نوع بوت خود را انتخاب کنید و دیگر نیازی به تنظیم در درون تنظیمات بایوس نیست.) پس از اعمال تغییرات کلید F10 را برای ذخیره تغییرات و خروج بزنید.

پس از بالا آمدن صفحه نصب ویندوز کلید های ترکیبی Shift + f10 را بزنید. پس از زدن کلید های گفته شده برنامه CMD اجرا میشود.

3. ابتدا باید وارد روت اصلی شوید یعنی درایوی که در آن ویندوز نصب شده.

در جریان نصب ویندوز همه داریوهای سیستم از جمله درایوهایی که نام ندارند، نام گذاری می شوند. به همین دلیل نام درایو C هم تغییر پیدا می کند. پس باید برای وارد شدن به درایو ویندوز خود از درایو C شروع کرده و ببینید درایو ویندوز شما چه نامی گرفته است.

دستور :C را وارد کنید و اینتر را بزنید. پس از آن دستور Dir را وارد کنید و اینتر را بزنید اگر محتویات درایو ویندوز خود را مشاهده کردید (مثلا Program files و یا windows ) این درایو ویندوز شماست.

اگر با وارد کردن کد Dir محتویات درایو ویندوز  را مشاهده نکردید حروف بعد از C را مثلا : D را تست و ببینید درایو ویندوز شما چه نامی گرفته است. همانطور که در تصویر مشاهده میکنید درایو C ما به F تغییر نام داده است.

4. در این مرحله دستور زیر را وارد کنید:  cd windows\system32

5. پس از ورود به پوشه system32 دستور زیر را وارد کنید: “rename “sethc.exe” “sethc1.exe

6. حالا دستور زیر را وارد کنید: “rename “cmd.exe” “sethc.exe

پس از انجام این کار از CMD خارج شده و پنجره مربوط به نصب ویندوز را ببندید تا سیستم ریست شود و به صفحه قفل ویندوز برود. در این صفحه پنج مرتبه کلید Shift را بزنید تا برنامه CMD اجرا شود.

پس از باز شدن CMD دستور زیر را وارد کنید: net user USER  PASS ( با این تفاوت که به جای حرف USER نام کاربری سیستم خود را و به جای عدد PASS رمز عبور جدید وارد کنید و اینتر را بزنید. حالا میتوانید CMD را ببندید و با رمز عبور انتخابی خود وارد سیستم شوید.)

پس از وارد شدن به سیستم درایو حاوی ویندوز را متصل کرده و همانطور که در ابتدای این مقاله بیان شد به قسمت نصب ویندوز بروید و با کلید های ترکیبی Shift + f10 برنامه CMD را اجرا کنید. همانطور که در بالا گفتیم در محیط نصب ویندوز نام درایو ها تغییر میکند.

در این مرحله همان نامی که درایو ویندوز شما گرفته بود را وارد کنید و اینتر را بزنید تا وارد روت اصلی شوید. (طبق تصویر برای من :F ) حالا کد های زیر را به ترتیب وارد کنید و اینتر را بزنید.

  • Cd windows\system32
  • “Rename “sethc1.exe” “sethc.exe
  • “Rename “sethc.exe” “cmd.exe
 

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *