افزایش طول عمر هارد اکسترنال، (بخش دوم)

افزایش طول عمر هارد اکسترنال

حفاظت نرم افزاری از هارد:

در مقاله قبلی، نکاتی در رابطه با چگونگی حفاظت فیزیکی از هارد اکسترنال، بیان کردیم. در این مطلب به ادامه بحث گذشته خواهیم پرداخت. با این تفاوت که از نظر نرم افزاری موضوع قبلی (افزایش طول عمر هارد اکسترنال) را ادامه خواهیم داد.

همیشه یک نسخه پشتیبان از محتویات مهم هارد داشته باشید. باید به این نکته توجه کرد که هر اندازه هارد شما از کیفیت بالایی برخوردار باشد، باید در رابطه با اطلاعت مهم خود محتاط بوده و به کیفیت هارد و شعارهایی که فروشندگان در هنگام فروش هارد میدهند اعتماد نکنید. همیشه یک نسخه پشتیبان از اطلاعات مهم خود در جایی دیگر داشته باشید.

جدا کردن صحیح هارد از سیستم:

هارد را به صورت ناگهانی از سیستم جدا نکنید. قبل از جدا کردن هارد از سیستم از گزینه های Eject یا Safely remove استفاده کنید. این کار به جهت آماده شدن هارد برای قطع اتصال از سیستم است. در غیر این صورت، شما با جدا کردن هارد باعث قطع ناگهانی جریان برق در آن میشوید و این کار تاثیر زیادی در خرابی سکتورهای روی دیسک و درنهایت خرابی اطلاعات و یا هارد دارند.

هر ماه یک بار از گزینه ی Disk defragment استفاده کنید. این ابزار هم در آدرس گزینه قبل وجود دارد که در ویندوزهای 8 به بالا با نام Optimize شناخته میشود. این کار با مرتب سازی داده های ذخیره شده، باعث جلوگیری از حرکت اضافی هد هارد و دیسک میشود. در نتیجه در این حالت عمر هارد بیشتر خواهد شد. عملیات نوشتن و خواندن به صورت متناوب در هارد باعث میشود داده های مربوط به یک فایل به صورت پراکنده در هارد ذخیره شود. این پراکندگی اطلاعات در دیسک، باعث میشود هارد در زمانی که میخواهد این داده ها را بخواند از نظر مکانیکی حرکت بیشتری داشته باشد. با این گزینه شما اطلاعات را بر روی هارد مرتب سازی کرده و از این حرکت های اضافی جلوگیری خواهید کرد. درنتیجه میزان سرعت و طول عمر هاردتان افزایش پیدا خواهد ک

گزینه Check disk:

هر ماه یک بار از گزینه Check disk استفاده کنید.این ابزار در محیط ویندوز شما وجود دارد. با راست کلیک کردن روی درایو هاردتان و انتخاب گزینه Properties پنجره ای باز خواهدشد که در تب Tools میتوانید از این گزینه استفاده کنید. اینکار باعث ایجاد اصلاح سکتورهای خراب و رفع مشکل شناخته نشدن هارد (که احیانا مربوط به خرابی جدول پارتیشن است) میشود.

برنامه های چکاپ مانیتورینگ هارد:

هر ماه یک بار از برنامه هایی مثل Disk Analyzer Pro استفاده کنید تا بتوانید به صورت مانیتورینگ سلامت هارد خود را بررسی کنید. در این نوع نرم افزارها، شما دسترسی به موارد زیر خواهید داشت:
جزئیاتی درباره فضای مصرف شده دیسک- شناسایی فایلهایی که استفاده بیشتری از آنها میکنید- پیدا کردن فایلهای بیهوده- دسترسی به فایل هایی که از آنها استفاده نمیکنید- دسترسی به داده های تکراری- چیدمان فایلهای سنگین و بزرگ بر روی فضای دیسک و …(در مطالب بعدی به نحوه استفاده از این نرم افزار اشاره خواهیم کرد).

پارتیشن بندی اصولی:

پارتیشن بندی فضای هارد کمک زیادی به حفظ اطلاعات شما خواهد کرد. چرا که شما با پارتیشن بندی، داده ها را بر روی هارد خود دسته بندی کرده و در قسمتهای جداگانه در فضای دیسک ذخیره خواهید کرد. این کار علاوه بر این که از حرکتهای اضافی هد و دیسک جلوگیری میکند باعث میشود اطلاعات شما کمتر در معرض خطر خرابی قرار بگیرند. اما در زمان پارتیشن بندی به دو نکته توجه کنید که اولا: فراموش نکنید که تنها درایوی که لازم است پرایمری تعریف شود درایو سیستم عامل است. ثانیا: در هنگام پارتیشن بندی این امکان وجود دارد که برخی قسمتها از اطلاعات ذخیره شده بر روی هارد از بین برود، بنابراین حتما قبل از انجام عملیات پارتیشن بندی یک نسخه پشتیبان از اطلاعات خود تهیه کنید.

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *