نکاتی برای بالا بردن سرعت هارد

نکاتی برای بالا بردن سرعت هارد

بالا بردن سرعت هارد

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که پس از خرید یا تعویض هارد کامپیوتر خود تفاوت زیادی در عملکرد سیستم خود مشاهده نکرده باشید.

همانطور که در مقالات قبلی اشاره کردیم سرعت هارد ها به بسیاری از عوامل بستگی دارد. در ادامه این مطلب به صورت جزئی عواملی که در بالا رفتن سرعت هارد موثرند را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

اتصالات هارد متناسب با نوع هارد باشد

همانطور که میدانید سرعت انتقال دیتا در کابل های مختلف متفاوت است. این سرعت باید با سرعت ارائه دیتا یا همان سرعت خواندن و نوشتن در هارد همخوانی داشته باشد. بعنوان مثال شما یک هارد SSD با سرعت 500 مگابایت بر ثانیه خریده اید. نوع اتصالی که برای آن استفاده میکنید ساتا 1 و یا 2 است.

در این صورت هر اندازه سرعت هارد شما بالا باشد، سرعت انتقال دیتا در این دو نوع اتصال به ترتیب 150 و 300 مگابایت در ثانیه است. پس عملا حداقل 200 مگابایت از سرعت هارد شما بلا استفاده خواهد بود. پس شما نیازمند به اتصالی با سرعت انتقال بالاتر خواهید بود مثلا اتصالات ساتا3.

سرعت خواندن و نوشتن در هارد دیسک ها

سرعت خواندن و نوشتن در هارد اولین فاکتور مهم در عملکرد کلی هارد است. در هارد دیسک ها با انجام گرفتن متناوب عملیات خواندن و نوشتن پراکندگی در اطلاعات ایجاد میشود.

همین پراکندگی در داده ها باعث میشود اجزای مکانیکی هارد دیسک برای خواندن داده های مربوط به یک مطلب بیشتر حرکت کنند. برای جلوگیری از پراکندگی داده ها در سطح پلاتر باید هر چند وقت یکبار اطلاعات هارد دیسک را یکپارچه سازی کنید.

برای انجام اینکار میتوانید از گزینه Defragment در تب tools در قسمت Properties هارد دیسک استفاده کنید. در مقاله افزایش طول عمر هارد توضیحات این کار داده شده.

سرعت خواندن و نوشتن در هارد های SSD

در هارد های SSD از روش Defragment استفاده نمیشود. بخاطر اینکه تکنولوژی ذخیره سازی اطلاعات در این گونه هارد ها با HDDها متفاوت است.

در این هارد درایو ها بجای Defragment از قابلیت Trim در هارد استفاده میشود. هارد های SSD پس از مدتی که عملیات خواندن و نوشتن بر روی آن انجام شد سرعت این کار در آنها پائین می آید. پائین آمدن سرعت این هارد درایو ها پس از مدتی بخاطر این است.

که هارد همزمان با انجام عملیات نوشتن به تخلیه ی بلاک هایی که کاربر اطلاعات آنها را قبلا پاک کرده میپردازد همین عملیات همزمان از سرعت هارد های SSD میکاهد.

با قابلیت TRIM این عملیات تخلیه به صورت اتوماتیک قبل از نیاز هارد به عملیات نوشتن انجام میشود. البته در ویندوز های 7 و بالاتر این قابلیت به صورت پیشفرض فعال است.

سکتور های خراب در هارد های HDD

در هارد دیسک ها پس از انجام عملیات خواندن و نوشتن به صورت متناوب و برخی از عوامل دیگر مثل تغییر در ولتاژ جریان برق هارد و غیره ممکن است اطلاعات در بعضی از سکتور ها به صورت اشتباه و یا مخدوش نوشته شوند.

در اصطلاح به اینگونه سکتور ها بد سکتور گفته میشود. استفاده از برخی نرم افزار ها  مثل Repair harddisk bad sector میتوانید آنها را اصلاح کنید.

توصیه

استفاده از برنامه های جانبی برای پاک کردن اطلاعات اضافی سیستم و یا فایل های تکراری و حتی استفاده از برخی برنامه های مدیریت مانیتورینگ فضای هارد را پیشنهاد نمیکنیم.

این برنامه ها در فضای اینترنت به وفور پیدا میشوند و بعضا هیچ استاندارد یا ضمانتی برای فایل هایی که از حافظه هارد شما پاک میکنند ندارند.

پس پیشنهاد میکنیم فضای هارد خود را با مواردی که بیان شد مدیریت مدیریت کنید. موارد بیان شده برای حفظ امنیت اطلاعات هارد مناسب تر هستند.

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *