فهرست بندی مطالب در برنامه Word

فهرست بندی مطالب در برنامه Word

فهرست مطالب در ورد

بسیاری از کاربران در ایجاد فهرست برای نوشته های خود از روش دستی استفاده میکنند به این صورت که عنوان های نوشته خود را در انتهای همان فایل یا در یک فایل جداگانه با شماره صفحه وارد کرده و سپس آن را در ابتدای نوشته خود وارد میکنند.

اما مشکل های زیادی در این روش وجود دارد. به عنوان مثال اگر کاربری بخواهد مطلبی را جابجا کند، یا عنوانی را در نوشته خود کم یا زیاد کند.

ویرایش فهرست مطالب کار خسته کننده و زمانبری خواهد بود، علاوه بر آن پس از اتمام کار این دغدغه را خواهد داشت که آیا کار به صورت صحیح انجام گرفته یا نه.

خوشبختانه برنامه Word ابزاری برای ایجاد فهرست به صورت خودکار دارد که با استفاده از آن میتوانید به شکلی سریع و دقیق مطالب خود را فهرست بندی کرده و در صورت نیاز به ویرایش این تغییرات به صورت اتوماتیک در فهرست شما اعمال خواهد شد.

چگونه مطالب خود را در ورد فهرست بندی کنیم؟

برای ایجاد یک فهرست مطالب ابتدا باید به تیتر های خود استایل بدهید. برای استایل دادن به تیتر ها و سرتیتر های خود میتوانید از استایل های پیشفرض در برنامه ورد استفاده کنید و یا این که خودتان یک استایل ایجاد کنید.

برای ایجاد یک استایل در تب Home در بخش Styles بر روی علامت مشخص شده در تصویر کلیک کرده و گزینه Create a style را انتخاب کنید. در پنجره ای که نمایش داده میشود میتوانید در قسمت Name برای استایل خود یک نام بگذارید.

و برای اعمال تغیراتی در اندازه و نوع فونت و دیگر تنظیمات در شکل ظاهری تیتر ها بر روی گزینه Modify کلیک کنید.

میتوانید برای همه تیترهای خود یک استایل مشخص کنید و تنظیمات زیر عنوان ها به صورت دستی انجام دهید و یا میتوانید برای زیر عنوان ها نیز از یک استایل دیگر استفاده کنید.

گاهی اوقات تغییراتی که در تنظیمات استایل اعمال کرده اید (مثل اندازه و نوع فونت، رنگ و حالت نوشته) به دلیل باگ هایی که در برنامه است در نوشته شما نمایش داده نمیشود

در این صورت میتوانید این تغییرات را به صورت دستی بر روی نوشته خود اعمال کنید و به همین که تیتر شما در فلان استایل برای ساخت فهرست تعریف شده اکتفا کنید.

در صورت ایجاد تغییر در متن خود و اضافه یا کم شدن یک تیتر در آن برای انجام بروزرسانی در فهرست خود بر روی آن کلیک کرده و گزینه Update Table را انتخاب کنید و در پیامی که نمایش داده میشود تیک گزینه Update entire table را بگذارید و اینتر را بزنید.

ایجاد فهرست مطالب

پس از آنکه به همه سرتیتر ها، تیتر ها و زیر عنوان ها استایل دادید باید فهرست مطالب خود را ایجاد کنید.

ابتدا نشانگر درج متن را در جایی که میخواهید فهرست را ایجاد کنید قرار دهید. پس از آن به تب References بروید و بر روی گزینه Table of Contents کلیک کنید. در منویی که نمایش داده میشود.

میتوانید یک نوع فهرست را برای نوشته خود انتخاب کنید. یا اینکه میتوانید با استفاده از گزینه Custom Table of Contetns یک فهرست با تنظیمات مورد نظر خود ایجاد کنید.

برای راست چین کردن فهرست مطالب نوشته ها این قسمت را انتخاب کنید و پس از آن بر روی آیکون راست چین در قسمت Paragraph کلیک کنید تا فهرست به حالت راست چین در بیاید.

اگر خواستید عنوان های زیر شاخه با تیتر های اصلی در یک ردیف قرار بگیرند به این صورت فهرست مطالب خود را ایجاد کنید: پس از اینکه به تیتر های خود استایل دادید

در تب Reference بر روی گزینه Table of Contents کلیک کرده و در منویی که نمایش داده میشود گزینه CustomTable of Contents را انتخاب کنید. در پنجره ای که برای تنظیمات فهرست ظاهر میشود

در کادر Show levels تعداد انواع تیتر های خود را وارد کنید. سپس بر روی گزینه Optios کلیک کرده و در پنجره ای که نمایش داده میشود در مقابل استایل هایی که ایجاد کرده اید عدد یک را قرار دهید و اینتر را بزنید.

در صفحه تنظیمات فهرست مطالب هم OK را بزنید. خواهید دید که همه تیتر ها در یک ردیف در فهرست مطالب نمایش داده خواهد شد.

 

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *