Task manager در ویندوز چیست؟

Task manager در ویندوز چیست؟

task manager :

سیستم عامل ویندوز برای مدیریت اجرای برنامه ها و نمایش میزان مصرف منابع سیستم توسط نرم افزارهای مختلف برنامه ای به نام Task manager دارد. در صفحات مختلف این برنامه میتوان به وضعیت اجرا و توقف نرم افزار های مختلف  پرداخت

و همچنین میزان مصرف منابع سیستم مثل RAM  و  CPU ، وضعیت تبادل داده در بین شبکه های مختلف و دسترسی بیشتر برای راه اندازی و یا توقف برنامه هایی که در پس زمینه سیستم فعالیت میکنند. در ادامه این مطلب به توضیحاتی در رابطه با بخش های مختلف این برنامه در ویندوز 7 اشاره خواهیم داشت.

اجرا Task manager

از نسخه 7 به بعد در ویندوز برای اجرای برنامه تسک منیجر دو راه ساده هست. میتوانید بر روی نوار پایین در صفحه دسکتاپ راست کلیک کرده و گزینه Task manager را انتخاب کنید.

و یا میتوانید از کلید های ترکیبی Ctrl + Shift + Esc برای اجرا برنامه استفاده کنید. همچنین با زدن کلید های ترکیبی Ctrl + Alt + Delete صفحه ای نمایش داده میشود که در این صفحه میتوانید گزینه Start Task manager را انتخاب کنید.

Task manager در ویندوز 7

همانطور که در بالا عنوان شد این برنامه در نسخه های آخر سیستم عامل ویندوز تغییراتی برای کاربری راحت تر داشته.

پس در ابتدا به قسمت های اصلی این برنامه اشاره خواهیم داشت و در ادامه به توضیحی کوتاه درباره گزینه های اضافه شده در نسخه های دیگر این برنامه خواهیم پرداخت.

قسمت های اصلی Task manager

صفحه این برنامه در ویندوز 7 دارای 6 تب اصلی است که به ترتیب عبارتند از:

Applications (برنامه ها):

این بخش همانطور که از نام آن پیداست مربوط به نمایش برنامه های مختلف در سیستم است. برنامه هایی که توسط کاربر باز و در حال اجرا هستند در این بخش قابل مشاهده اند. با انتخاب هر برنامه و کلیک کردن بر روی گزینه End Task و یا راست کلیک بر روی هر برنامه و انتخاب گزینه End Task در منوی راست کلیک میتوانید برنامه را ببندید.

به این نکته توجه داشته باشید: برنامه هایی که به صورت پس زمینه در ویندوز در حال فعالیت اند در این قسمت قابل مشاهده نیستند.

در این تب با کلیک کردن بر روی گزینه New Task و وارد کردن آدرس برنامه میتوانید برنامه جدید باز کنید. گزینه Switch to مربوط به تعویض بین تسک های مختلف است.

Processes (پردازش ها)

این قسمت مربوط به نمایش پردازش هایی است که در سیستم انجام میشود. در قسمت مقابل هر گزینه میتوانید میزان مصرفی هر کدام از منابع سیستم را مشاهده کنید.

منظور از منابع مصرفی در سیستم، فضای اشغال شده از RAM و CPU توسط هر گزینه است. در این بخش از تسک منیجر هر برنامه ممکن است چندین فرایند پردازش داشته باشد که مربوط به فعالیت قسمت های مختلف برنامه است.

در این قسمت هم میتوانید مثل آنچه در قسمت قبلی بیان شد فرایند پردازش را متوقف کنید. اگر فعالیت بخشی از برنامه متوقف بر اجرای گزینه ای باشد که شما آن را متوقف کردید آن بخش هم متوقف خواهد شد.

بعنوان مثال برای پاک کردن فایل اجرایی یک ویروس که در حالت عادی نمیتوان آن را پاک کرد، در این قسمت میتوان اجرای آن را متوقف کنید و سپس آن را پاک کنید.

Services (سرویس ها یا خدمات)

در این بخش برنامه ها و خدماتی که به صورت پس زمینه در سیستم عامل فعالیت میکنند قابل مشاهده هستند. برخی از سرویس هایی که در این قسمت از تسک منیجر مشاهده میکنید

شاید مورد استفاده نباشد و برای بکارگیری احتمالی برنامه های مربوط به آن سرویس توسط کاربر آماده برای اجرا شده اند. این کار به سرعت بیشتر اجرای برنامه ها کمک میکند. در مقابل هر گزینه در زیر ستون Status میتوانید وضعیت فعالیت هر سرویس را مشاهده کنید.

 

Performance (کارایی)

در این قسمت میتوان عملکرد سیستم را به صورت زنده مشاهده کرد. دو گرافی که در این صفحه موجود است مربوط به عملکرد RAM و CPU است.

گراف بالایی که مربروط به عملکرد CPU میباشد بسته به تعداد هسته های پردازش در CPU به تعداد متعددی تقسیم میشود. در گراف پایینی که مربوط به فعالیت RAM است میزان بکارگیری رم توسط سیستم و قسمت آزاد آن نمایش داده میشود.

به صورت کلی اگر خط نمایش دهنده گراف به بالاترین حد برود سیستم هنگ کرده و در برخی موارد ریست میشود. با کلیک بر روی گزینه Resource Monitor میتوانید نوع عملکرد و فعالیت شبکه و هارد را نیز به صورت گرافی مشاهده کنید.

Networking (شبکه)

این قسمت برای نمایش میزان حجم تبادل داده در هر شبکه ایست که سیستم شما به آن متصل است.شما به تعداد شبکه هایی به آنها متصل هستید در این قسمت گراف تبادل داده در آن را خواهید داشت. در قسمت پایینی این تب وضعیت اتصال و عدم اتصال شبکه های شما نمایش داده شده است.

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *