انواع اتصالات دیتا در هارد ها

انواع اتصالات دیتا در هارد ها

اتصالات دیتا در هارد

تکنولوژی هارد در طول سالیان به مرور تغییر کرده. این تغییرات مسلما در نوع تکنولوژی به کار رفته در اتصالات هارد هم تاثیر گذار بوده. همانطور که در مطالب قبلی بیان شد سرعت هارد علاوه بر تکنولوژی به کار رفته در هارد، به میزان زیادی بستگی به نوع اتصالات هارد نیز دارد.

میزان سرعت انتقال دیتا در کابل های مختلف متفاوت است. شرکت های سازنده هر روزه سعی بر این دارند که کابل اتصالات دیتا در هارد های تولید شده بتوانند پا به پای سرعت هارد ها پیش بروند. در  در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با انواع اتصالات دیتا در هارد آشنا کنیم.

کابل های دیتا سه نوع اصلی دارند: IDE / PATA ، SATA و SCSI که هر یک از آنها سرعت و الگوی خاصی در انتقال دیتا دارند.

کابل های IDE / PATA

کابلهای IDE که به آنها PATA هم میگویند در سال 1986 طراحی شدند. این کابل ها رابط فلاپی درایو ها CD/DVD درایو ها هم بودند. اولین نوع از اتصالات دیتا این کابل ها بودند. چند سال پس از فراگیری آنها نسخه های بهتری با این تکنولوژی آمدند مثل EIDE ، ATA که نسخه های متفاوتی داشت. این تکنولوژی تقریبا تا سال 2009 مورد استفاده در ساخت قطعات بود.

که تقریبا در سالهای 2003 به تدریج نسل اول ساتا ها جایگزین آنها شد. امروزه این کابل ها تنها در کامپیوتر های نسل های قدیمی قابل مشاهده اند. سرعت انتقال دیتا در این کابلها بین 60 مگابایت برثانیه تا 130 مگابایت در ثانیه است.

کابل های SATA

این نسل از رابط ها که در سه دسته با نامهای یک تا سه به بازار ارائه شده اند در سال 2003 توسعه یافتند. آنها نسبت به کابهای IDE سرعت بالاتر حجم کمتر وخرابی کمتری دارند. علاوه بر اینکه در طول های بیشتری میتوانند مورد استفاده قرار گیرند. نوع انتقال دیتا در این کابل نسبت به کابل های IDE به کلی عوض شده. در کابل های IDE جریان دیتا موازی بوده.

یعنی چند دسته دیتا به صورت همزمان انتقال پیدا میکردند. ولی در کابلهای نوع ساتا این جریان به صورت متوالی اتفاق می افتد. همین امر دلیل سرعت بالای این نوع کابل ها نسبت به نوع IDE بود. سرعت انتقال دیتا در کابل های ساتا یک و دو و سه به ترتیب 150 و 300 و600 مگابایت بر ثانیه است.

کابل های SCSI

این فناوری در اوایل دهه 1980 طراحی و عرضه شد و تا کنون نیز مورد استفاده است. البته در طول این سال ها نسخه های مختلفی از این کابل ها با سرعت های مختلف ارائه شده.

از این کابل ها در اتصال سخت افزار های مختلفی مثل پرینتر، اسکنر، هارد ها و… استفاده میشود. سرعت انتقال دیتا در این نوع از اتصالات دیتا در نسخه های مختلف بین 20 تا 600 مگابایت بر ثانیه میباشد. الگوی انتقال دیتا در این کابل ها همانند کابل های IDE به صورت موازی میباشد. از قابلیت های این کابل ها میتوان به اتصال همزمان در چند سخت افزار با یک پورت اشاره کرد.

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *