انواع اتصالات مانیتور

انواع اتصالات مانیتور

اتصالات مانیتور

با توجه به پیشرفت تکنولوژی در مانیتور ها و بالا رفتن کیفیت تصویر در آنها اتصالات مانیتور ها نیز دستخوش تغییراتی بوده که همین اتصالات هم در ایجاد تصویری بهتر برای کاربر بی تاثیر نیستند.

در ادامه این مطلب قصد داریم به صورت کلی شما را با اتصالات پرطرفدار مانیتور ها آشنا کنیم. همچنین در بین مطلب به صورت گذرا اشاره هایی به مزیت های هر کدام خواهیم داشت.

سیر تکاملی

امروزه در بسیاری از مانیتور ها شاهد پورت های HDMI هستیم که تقریبا میتوان گفت آخرین نوع از انواع ارائه شده در زمینه اتصالات مانیتور است. قبل از آن در از کابل های DVI و قبلتر از کابلهای VGA استفاده میشد.

اگر بخواهیم سیری برای انواع اتصالات مانیتور بگوییم به ترتیب VGA ، DVI ، Displayport و HDMI عرضه شدند. ( اتصالات دیگری هم هستند ولی همانطور که گفته شد در این مطلب قصد داریم به اتصالات پرکابرد بپردازیم).

پورت VGA

اولین نوع از اتصالات مانیتور کابل های VGA هستند. این نوع اتصال فقط یک رابط آنالوگ است ولی در ابتدای کار مانیتور ها یک نوع پیشفرض عمومی برای کامپیوتر ها و تلویزیون ها و ویدئو پروژکتورهای قدیمی بود. همه مادربرد های نسلهای قدیمی از این اتصال پشتیبانی میکنند ولی در نسلهای جدید مانیتور ها و مادربرد ها اثری از آن نیست.

تصویر در این نوع اتصال از کیفیت پایین تری برخوردار است. البته که استفاده از انواع اتصالات دیگر قطعا در کیفیت تصویر تاثیر دارد ولی درصورتی که کیفیت تصویر برایتان در اولویت نیست استفاده از این کابل ها هیچ محدودیتی برایتان ایجاد نخواهد کرد.

پورت DVI

تکنولوژی دوم در انواع اتصالات مانیتور ها کابل های DVI هستند. این اتصال یک رابط دیجیتال است ولی از سیگنالهای آنالوگ هم پشتیبانی میکند.

ورود این تکنولوژی تقریبا همزمان با ورود HDMI بود، بخاطر همین کمتر از این نوع پورت ها در مادربوردها و مانیتور ها و گیرنده های دیگر نسبت به HDMI شاهد هستیم.

این رابط علاوه بر حمل سیگنالهای بالا توانایی تقویت سیگنال دریافتی را دارد به همین خاطر از کیفیت خیلی بالاتری نسبت به کابل های VGA برخوردار است. بسیاری از عموم به غلط فکر میکنند این پورتها سیگنالهای صوتی را پشتیبانی نمیکنند.

ولی این قابلیت در این پورتها وجود دارد ولی بخاطر عدم پشتیبانی سخت افزار ها این قابلیت در این پورت ها اغلب بلا استفاده است.

 

پورت Displayport

نوع سوم از اتصالات نمایشگر ها کابل های Displayport میباشند. این نوع اتصال یک رابط دیجیتال است که سیگنالهای صوتی و تصویری را با کیفیت بالا انتقال میدهد.

با این پورت میتوان به صورت زنجیر وار چند مانیتور را به یک سیستم متصل کرد و کاربرد غالب آن برای مانیتورهای حرفه ای که بیشتر طراحان، برنامه نویسان، گیمرها و… استفاده میکنند میباشد.

اگر شما هم به صورت متناوب با مانیتور کار میکنید این نوع اتصال با کیفیت بالا در تصویر باری استفاده شما بهتر خواهد بود.

این نوع پورت کمتر در تلویزیون های خانگی بکار گرفته شده. در صورتی که میخواهید از این رابط برای تلویزیون خود استفاده کنید، مطمئن شوید که تلویزیون شما این پورت را پشتیبانی میکند.

پورت HDMI

امروزه غالب تلویزیون ها، مانیتور ها و مادربرد ها و گیرنده های دیگر الکترونیکی این پورت را دارند. HDMI یک نوع اتصال رایج بین کاربران است که سیگنالهای صوتی و تصویری را باکیفیت بالا به صورت دیجیتال حمل میکند.

این نوع اتصال همچنین یک استاندارد صنعتی محسوب میشود که زمان زیادی از فراگیری آن نمیگذرد. بعد از ورود مانیتور های 4K به بازار ورژن جدیدی از این کابل ها عرضه شدکه قابلیت های خیلی بالاتری در سرعت و میزان انتقال سیگنال ها پیدا کرده اند.

انواع اتصالات مانیتور

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *