انواع مانیتور (LED – LCD – CRT)

انواع مانیتور (LED – LCD – CRT)

انواع مانیتور

اکثر مردم روزانه در محل کار و در خانه از انواع مانیتور کامپیوتر استفاده می کنند. تمام مانیتور ها با انواع مختلف طرح و رنگ و…. را میتوان به سه دسته تقسیم کرد.

در دامه این مطلب قصد داریم شما را به صورت کلی با سه نوع تکنولوژی موجود در این صنعت آشنا کنیم و اشاره کوچکی به مزایا و معایب هر کدام داشته باشیم.

انواع مانیتور (LED – LCD – CRT)

(CRT (Cathode ray tube لامپ پرتوی کاتدی

اولین نوع از انواع مانیتورها CRTها هستند. این مانیتور ها از تکنولوژی لامپ پرتوی کاتدی استفاده میکنند. در این مانیتور ها از یک جریان الکترون با انرژی بالا برای ایجاد تصاویر روی یک صفحه فلورسنت استفاده میشود.

یک فضای خلا که در یک طرف آن یک تفنگ الکترونی و در طرف دیگرش صفحه فلورسنت است. این نمایشگر ها هنوز هم مورد استفاده قرار میگیرند ولی بخاطر مصرف بالا و ابعاد بزرگ در دفاتر و سازمانها استفاده نمیشوند.

با وجود اینکه تکنولوژی مانیتور های CRT قدیمی تر است، ولی نکته قابل توجه این است که این نوع مانیتور ها سازگاری بیشتری با سلامت چشم کاربر دارند.

(LCD ( Liquid crystal display صفحه نمایش کریستال مایع

مانیتورهای ال سی دی دومین نسل از انواع مانیتور ها هستند. این مانیتور ها دارای یکی از پیشرفته ترین فن آوری های موجود است. به طور کلی شامل یک لایه رنگ یا پیکسل تک رنگ است که به صورت طرح بندی بین دو الکترود شفاف و دو فیلتر قطبی قرار گرفته است. اثر نور با قطبی شدن نور در مقادیر متنوع و ایجاد آن از طریق لایه بلوری مایع ایجاد میشود.

دو نوع تکنولوژی در انواع ال سی دی ها موجود است. نام این دو تکنولوژی ماتریکس فعال TFT و ماتریکس غیر فعال است. TFT تصویر با کیفیت تری را تولید می کند همچنین امن تر و قابل اعتماد تر است. از سوی دیگر، ماتریکس منفعل زمان پاسخ دهی پایین تری دارد و همچنین با دوام ترند.

شاید در ابتدا نام کریستال مایع برای شما تعجب برانگیز باشد. ولی این کریستال ماده است که در برخورد با گرما و سرما و حتی جریان الکتریکی از خود واکنش نشان می دهد.

از مزایای این نوع مانیتور ها باید به اندازه کوچک و جمع و جور و وزن پایین آنها اشاره کنیم. آنها همچنین مصرف برق بسیار پایینی دارند. تصاویری که توسط این مانیتورها منتقل می شوند، هندسه ای تحریف نمی شوند و فلیکر کمی دارند.

با این حال، این نوع مانیتور دارای معایبی مانند قیمت نسبتا بالا، تغییر کیفیت تصویر هنگام مشاهده از زوایای مختلف است و همچنین رزولوشن مانیتور همیشه ثابت نیست، به این معنی که هر تغییری در تنظیمات می تواند عملکرد را کاهش دهد.

(LED (Light-emitting diodes نور پس زمینه با دیود های نوری

مانیتورهای LED آخرین انواع مانیتور ها در بازار امروز هستند. این پانل ها تخت و یا کمی منحنی هستند که به جای LED های فلورسنت کاتدی سرد (CCFL) که در LCD ها استفاده می شود از نور دیودها برای نورپردازی استفاده می کنند. این مانیتورها مصرف برق پایین تری نسبت به دو نوع دیگر دارند و همچنین به مراتب سازگاری بیشتر با محیط زیست دارند.

مزایای استفاده از مانیتورهای LED این است که آنها تصاویر با کنتراست بالا تولید می کنند، با دوام تر از مانیتورهای CRT و LCD، طراحی بسیار نازک دارند. آنها در حین اجرا نیز حرارت زیادی تولید نمی کنند. تنها نکته این است که آنها از دو نوع دیگر مانیتور ها گران ترند، به ویژه مانیتور های صفحه منحنی.

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *