CMD چیست؟

CMD چیست؟

رابط کاربری

رابط کاربری در سیستم عامل های مختلف به دو شکل است. رابط گرافیکی و کامندی یا همان خط فرمان. در گذشته نوع سیستم عامل مورد استفاده در کامپیوتر ها Ms-dos بود که رابط اجرای دستورات در این سیستم عامل از نوع خط فرمان (CLI) بود.

امروزه اکثر سیستم عامل ها از هر دو نوع رابط کاربری برخوردارند. رابط گرافیکی (GUI) و رابط کاربری خط فرمان. در رابط های کاربری گرافیکی کاربران با استفاده از آیکون های تعریف شده، از برنامه ها و آدرس های مختلف استفاده میکنند. سهولت استفاده از رابط کاربری گرافیکی باعث شد

بکارگیری آنها در سیستم عامل ها به صورت پیشفرض تعریف شوند و استفاده از رابط خط فرمان در حاشیه قرار بگیرد.

CMD یک برنامه است که اکثر توانایی های MS-DOS را دارد و به نوعی رابط کاربری کامندی برای استفاده از سیستم عامل ویندوز است. این برنامه یک محیط مبنی بر متن است که با دستورات متنی در این برنامه میتوان همه دسترسی های محیط گرافیکی ویندوز را داشت.

این دستورات بسته به نوع آنها در خود برنامه و یا خارج از آن (در برنامه هایی که در این محیط اجرا و مدیریت میشوند) تعریف شده اند. که به دستورات اینترنال و اکسترنال تقسیم میشوند.

CMD : رابط کاربری کامندی است که به شما توانایی هر کاری در ویندوز را می دهد. کافیست با دستورات آن آشنا شوید.

دلیل استفاده از برنامه CMD

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که با همه سهولتی که در استفاده از رابط گرافیکی وجود دارد چرا رابط های کامندی منقضی نشده اند و هنوز در سیستم عامل ها مورد استفاده قرار میگیرند؟ همانطور که در بالا بیان شد رابط های گرافیکی برای سهولت و سرعت بیشتر کاربران در استفاده از سخت افزار ها ارائه شدند به طوری که اکثریت کاربران برای انجام کار های خود از این رابط استفاده میکنند.

اما خط فرمان و یا همان سیستم کامندی بیشتر مورد استفاده کاربران حرفه ای است که نیاز به دسترسی های بیشتر در سیستم عامل دارند. در اینجا باید به این نکته اشاره کنیم که رابط خط فرمان توانایی ها و دسترسی های بیشتری نسبت به رابط گرافیکی دارد. البته این سطح دسترسی و توانایی برای کاربرانی است که به این محیط و کدها یا دستورات آن مسلط باشند.

مزیت های رابط کاربری خط فرمان نسبت به رابط گرافیکی

همانطور که در بالا اشاره شد همه دسترسی های محیط گرافیکی سیستم عامل در رابط خط فرمان نیز وجود دارند. علاوه بر این، دسترسی هایی در این محیط هست که تنها کاربران آشنا با دستورات و کد های میتوانند از آنها استفاده کنند.

به بعنوان مثال بسیاری از برنامه های رفع اشکال از محیط سیستم تنها در خط فرمان قابل دسترسی و استفاده هستند. درست کردن اسکریپت برای انجام برخی کارها به صورت خودکار یکی دیگر از مزایای این محیط است.

استفاده از کد دستوری chkdsk برای زمانی که یک درایو میزان اطلاعات را نمایش میدهد ولی اطلاعات درون درایو نمایش داده نمیشود.

ریست کردن رمز عبور در ویندوز بوسیله CMD برای زمانی که به هر دلیلی دسترسی به رمز عبور سیستم خود ندارید. از طریق CDM میتوانید پینگ آی پی های متصل به شبکه و مک آدرس دیوایس های مختلف را ببینید.

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *