درایور چیست؟ وظیفه درایور در ویندوز
دی 25, 1397 ترفند ها بدون دیدگاه

مقدمه

همه ما حتما حداقل یک بار با قطعی درایور های ویندوز یا به روز نبودن آنها به دردسر افتاده ایم یا اینکه حتما بعد از نصب یک ویندوز جدید با درایور های نصب نشده و قطع برخورد کرده ایم. اکثر کاربران برای نصب درایور های ویندوز خود از یک پک کامل به نام درایو پک سولوشن استفاده میکنند. ولی گاهی نصب برخی درایور ها در ویندوز از روی این پک باعث خرابکاری هایی در سیستم عامل میشود.

درایور چیست و چه کاری انجام میدهد

درایور نرم افزاری است که به واسطه آن سخت افزاری را به سیستم عامل معرفی میکنیم. یعنی در واقع درایور رابط بین سخت افزار و سیستم عامل است. همانطور که از اسم درایور معلوم است، نرم افزاری است برای راه اندازی سخت افزار مربوطه. درایور هر سخت افزاری را شرکت سازنده آن ارائه میدهد. اگر برنامه ای بر روی سیستم با سخت افزار مورد نظر کاری داشت، برنامه از سیستم عامل و سیستم عامل از درایور آن سخت افزار میخواهد تا سخت افزار راه اندازی شود. مثلا اگر قرار شد عکسی را در فتوشاپ پرینت کنیم فوتوشاپ از سیستم عامل، و سیستم عامل از درایور پرینتر میخواهد که پرینتر راه اندازی شود.

سیستم عامل ویندوز در نسخه های جدیدتر سازگاری بیشتری با انواع سخت افزار پیدا کرد

درایور ها در ویندوز های مختلف

در ویندوز XP با نصب ویندوز هیچ یک از درایور ها نصب نمیشود. در این سیستم عامل نصب کردن همه درایور ها بعد از نصب ویندوز به عهده خود کاربر است. در ویندوز 7 این قابلیت به سیستم عامل اضافه شد، که در هنگام نصب ویندوز، سخت افزار های سیستم شناسایی شده و برخی از درایور های مورد نیاز نصب میشوند. این قابلیت در ویندوز 10 ارتقا پیدا کرد بطوری که در این سیستم عامل در هنگام نصب، تقریبا همه سخت افزار های سیستم شناسایی شده و درایور های آنها نصب میشوند.

درایورها هم مثل همه نرم افزار های دیگر، ارتقا پیدا میکنند و با آپدیت های جدید بر کارائیشان افزوده میشو

بروز رسانی درایور

شرکت های تولید کننده سخت افزار همیشه نسخه های متعددی از یک درایور ارائه میدهند. با بروزرسانی درایور مربوط به یک سخت افزار، کارایی بیشتری را از آن سخت افزار خواهیم دید. همینطور برعکس اگر درایور مربوط به یک سخت افزار بروزرسانی نشده باشد، سخت افزار مورد نظر نمیتواند تمام ظرفیت خود را به کاربر ارائه دهد. و یک پله عقب تر؛ مثلا اگر در سیستم عامل خود درایور به سخت افزاری اصلا نصب نباشد، آن سخت افزار در پائین ترین سطح خود کار خواهد کرد.